MojElektromobil

Tesla Canuck je známy YouTuber, ktorý vlastní automobil značky Tesla. Na jeho kanáli bolo zverejnené video, ktoré sa zaujíma o Tesla Model Y. To prináša odpoveď na otázku, či kolesá tohto elektromobilu ovplyvňujú jeho dojazd, respektíve efektivitu jazdy. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Porovnanie 20- a 19-palcových kolies

Test pozostáva z jazdy dvoch identických elektromobilov Tesla Model Y Long Range. Disponujú však rôznymi kolesami priamo z výroby. Jeden Model Y je vybavený 20-palcovými kolesami “Induction Wheels”. Druhý má 19-palcové kolesá Gemini. Obidva crossovery sú samozrejme testované v rovnakých podmienkach a prejdú po rovnakej trase v rovnakej rýchlosti. Malo by to tak byť aspoň z toho teoretického hľadiska. Je známe, že veľkosť pneumatiky či kolesa ako takého dokáže mať vplyv na dojazd.

Napríklad taká EPA v niektorých prípadoch rozdeľuje dojazd automobilov značky Tesla podľa veľkosti kolies. Podľa nich má Tesla Model Y Long Range dojazd 326 míľ (524,6 kilometrov), pričom Model Y Performance dosahuje 303 míľ (487,6 kilometrov). Verzia s označením Long Range sa zvykne predávať s 19-palcovými kolesami Gemini, no za príplatok 2 000 dolárov dostanete model s 20-palcovými indukčnými kolesami. Za zmienku stojí fakt, že Model Y Performance si zakúpite s 21-palcovými kolesami Überturbine.

Menšie kolesá značia lepší dojazd

Tesla Canuck používa aplikáciu TezLab na získanie údajov z týchto testov dojazdu. Apka beží v obidvoch elektromobiloch. Model Y s 19-palcovými kolesami je asi o 7 percent účinnejší, ako Model Y s 20-palcovými kolesami. Na základe testu by mala Tesla Model Y Long Range s menšími kolesami dosiahnuť asi o 36 km dlhší dojazd, v porovnaní s Teslou Model Y s 20-palcovými kolesami.

Tesla Model Y
Tesla Model Y | Foto: DriveTesla.sk
Náš tip
Tesla Model Y: Prvé dojmy z jazdy | BLOG


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

25. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+