MojElektromobil

Bez elektrickej energie by ani jedno auto so spaľovacím motorom jazdiť nedokázalo. Klasická 12V batéria je preto neodlúčiteľnou súčasťou každého auta, a to dokonca aj elektromobilov. Používa sa totiž na nabíjanie dôležitej elektroniky, a tak sa ani Tesla nevyhla klasickej olovenej batérii. Postupne sa ale týchto klasických akumulátorov začína zbavovať. Minimálne nové facelift verzie Tesla Model S a X dostanú moderné 12V lítiové akumulátory. Na tému upozornil Electrek.

O tom, že by sa mali dostať do predaja nové verzie Tesla Model S a X sme počuli už dávnejšie, takže ich predstavenie bola iba otázka času. Nakoniec sme sa predstavenia dočkali minulý týždeň a automobilka prekvapila viacerými zmenami. Najvýraznejšou bol volant, no potešilo aj zvýšenie dojazdu či výkonu. Ďalšie novinky postupne vychádzajú na povrch a jednou z nich je aj nová 12V batéria. Tesla dáva zbohom klasickej olovenej batérii a nahradí ju modernejšou lítiovou batériou.

Potvrdil to Elon Musk v rozhovore so Sandy Munrom: „S novým modelom S/X prechádzame na Li-ion 12-voltové batérie. Má oveľa vyššiu kapacitu a z pohľadu nabíjacích cyklov sa dokáže vyrovnať hlavnej batérii. Mali sme to urobiť skôr, ale je super, že to robíme teraz.“ Pôvodné olovené batérie sú častým problémom elektromobilov. Tesla s nimi mala taktiež zlé skúsenosti, pričom nedávno zažili nepríjemné chvíle aj majitelia Volkswagen ID.3. Pri elektromobiloch je klasická batéria využívaná úplne inak a zároveň menej často, čo batérie neprospieva a degraduje.

 

 

3. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+