MojElektromobil

Americký úrad EPA zverejnil odhady dojazdu elektromobilov na rok 2020. Tesla Model 3 prekonal doterajšieho lídra v spotrebe energie Hyundai IONIQ Electric.

Hyundai je lídrom v efektívnosti elektrických vozidiel. Model predstavený v roku 2016 mal batériu o kapacite iba 28 kWh, z ktorej však dokázal vytlačiť skvelých 200 kilometrov dojazdu. Vďaka tomu mal elektromobil elvivalent spotreby paliva 136 MPGe (miles per gallon equivalent).

Tesla Model 3 a Hyndai Ioniq ELECTRIC
Tesla Model 3 a Hyndai IONIQ Electric

Ekvivalent spotreby paliva míle/galón (MPGe)

Rating vychádza zo vzorca agentúry EPA, v ktorom 33,7 kilowatthodín (121 megajoulov) elektrickej energie zodpovedá jednému (americkému) galónu tekutiny.

Tento rok Hyundai IONIQ dostal batériu o 36 % väčšiu s novou kapacitou 38,3 kWh, čo mu poskytne dojazd približne 275 km (EPA).

Efektívnosť Tesly Model 3

Tesla Model 3 Standard Range Plus mala pôvodne rating 133 MPGe s dojazdom 386 km. Tesla však neustále vylepšuje efektívnosť svojich vozidiel cez softvérové aktualizácie a EPA zverejňuje svoj rating iba raz ročne.

Tesla však nedávno predĺžila dojazd základného Modelu 3 na 404 kilometrov a to stačilo agentúre EPA na to, vylepšila spotrebu Modelu 3 na ekvivalent 141 MPGe. Spotrebuje len 24 kWh kapacity batérie za 160 km jazdy. Vďaka tomu Model 3 prekonal aj nový IONIQ.

Spotreba elektromobilov EPA

Toto číslo znamená, že Tesla Model 3 Standard Range Plus dokáže prejsť 227 km za množstvo energie obsiahnutej v jednom galóne (3,7 litra) benzínu. Pre porovnanie, najpredávanejšie vozidlo v USA – Toyota Corolla – má spotrebu paliva na úrovni 33 MPG a najpredávanejší pickup na americkom trhu Ford F150 disponuje spotrebou 22 MPG. V prepočte je to 7,12 l/100 km alebo 10,7 l/100 km v prípade Fordu F150.

Aktuálna verzia Hyundai IONIQ je stále na tróne v mestskej spotrebe na úrovni 150 MPGe. Model 3 kraľuje však na diaľnici skutočne svojím extrémne nízkym koeficientom odporu vzduchu 0,23 a pri vyšších rýchlostiach je jej spotreba energie 132 MPGe.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

10. novembra 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+