MojElektromobil

Americká Tesla má záujem o ďalšie zlepšovanie vlastností lítium-iónových batérií. Firma tak opäť podporila výskumný tím jedného z priekopníkov pri vývoji pôvodných lítium-iónových akumulátorov sumou viac ako 3 milióny amerických dolárov.

Firma Elona Muska, automobilka Tesla, má určite veľkú snahu o vývoj nových lítium-iónových batérií, ktoré by dokázali posunúť možnosti elektromobilov. Záujem o ďalší výskum je tu enormný a vidieť to aj na ich investíciách. Automobilka sa rozhodla opäť podporiť výskumní tím profesora Jeffa Dahna, ktorý stál pri vzniku lítium-iónových batériových článkov. Výskumu batérií venoval desiatky rokov a je preto prirodzené, že Tesla sa o tohto muža zaujíma.

Nová podpora pre lepšie batérie

Momentálne pôsobí na Dalhousieovej univerzite a v roku 2016 spísali prvú dohodu, ktorá americkej automobilke priniesla prvé ovocie. Pôvodný kontrakt sa mal skončiť práve v roku 2021, takže bolo iba otázkou času, kedy sa dohodnú na jeho predĺžení. Tím na čele s Dahnom sa teší ďalšej finančnej podpore vo výške 6 miliónov dolárov. Dotáciu vo výške 2,9 milióna získali od Natural Sciences and Engineering Research Council a zvyšných 3,1 milióna prichádza od automobilky Tesla. Doktor Jeff Dahn už síce nie je na čele tímu, no súčasným lídrom, doktorovi Chongyin Yangovi a doktorovi Michaelovi Metzgerovi, stále robí poradcu.

Som veľmi vďačný za podporu od NSERC a Tesla. Chongyin a Michael tak budú môcť vyriešiť ďalšie zostávajúce puzzle, ktoré pomôžu zlepšiť životnosť batérií a znížiť ich cenu. Študenti trénovaní v rámci tohto programu si veľmi rýchlo nájdu prácu v pokročilom batériovom sektore, a to či už tu, alebo kdekoľvek na celom svete. Tesla je skvelý partner a svetový líder v elektrických autách, solárnych technológiách a ukladaní elektrickej energie. Zdieľame ich oddanosť pomôcť bojovať so zmenami klímy cez elektrifikovanú dopravu a výrobu a uskladnenie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov,“ dodáva Dahn.

Vyššia životnosť a nižšia cena

V rámci najbližších rokov sa majú zamerať na niekoľko dôležitých a kľúčových parametrov lítium-iónových batérií. Konkrétne má ísť o:

  • Zníženie cien batérií pre elektrické vozidlá a zariadenia pre ukladanie elektrickej energie
  • Zvýšenie životnosti batérií pre elektrické autá a zariadenia pre ukladanie elektrickej energie
  • Zvýšenie energetickej hustoty batérií pre elektrické vozidlá a zariadenia pre ukladanie elektrickej energie
  • Zachovanie a zlepšenie bezpečnosti batérií pre elektrické vozidlá a zariadenia pre ukladanie elektrickej energie
  • Zvýšenie obsahu udržateľných materiálov v batériách

 

4. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+