MojElektromobil

Indonézska vláda začala rokovania s výrobcom elektromobilov Tesla o potenciálnej investícii v krajine. Tesla by tu mohla postaviť fabriku. Krajina má najväčšie zásoby niklu, ktorý je potrebný pre batérie a elektromobily Tesly.

V konferenčnom hovore s investormi za 2.kvartál 2020 Elon Musk povedal, že Tesla ponúkne „obrovský kontrakt spoločnostiam, ktorá dokáže ťažiť nikel efektívne a enviromentálne citlivým spôsobom.“

Tesla má agresívne plány rastu a nedávno predstavila vlastnú batériu 4680. Pre jej výrobné plány si bude musieť zabezpečiť obrovské množstvá materiálov ako nikel, mangán a lítium. Vo výrobe batérií aktuálne úzko spolupracuje s partnermi Panasonic (výroba v Nevade), CATL a LG Chem (výroba v Číne).

Batérie 4680 Tesla
Diverzifikovaný prístup použitia batérií Tesly pre rôzne produkty (Zdroj: Tesla)

Rokovania medzi Teslou a vládou stále prebiehajú. Tamojší minister priemyslu Agus Gumiwang povedal pre CNBS Indonesia, že Tesla by mohla vybudovať fabriku v regióne Batang.

V septembri povedal indonézsky minister pre námorníctvo a investície, že mal telefonát so spoločnosťou Tesla z Ameriky. Podľa neho má automobilka záujem v krajine postaviť aj fabriku na výrobu batérií.

Indonézia má najväčšie ložiská tohto kovu na svete a snaží sa vybudovať domáci dodávateľský reťazec pre nikel. Krajina zakázala export tejto suroviny pre podporu domácich investícií a priemyslu.

Ťažba niklu podľa krajín (Zdroj: Statista.com)
Ťažba niklu podľa krajín v metrických tonách (Zdroj: Statista.com)
19. októbra 2020
Zdroj: Tesmanian

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+