MojElektromobil

Známy Tesla hacker green prišiel s ďalším odhalením v novej aktualizácie softvéru. Objavila sa v nej podpora pre nový čip dátového prenosu, ktorý podporuje aj 5G siete. Môže to naznačovať, že v nových vozidlách Tesla pribudne podpora aj pre piatu generáciu (5G) mobilnej siete.

Pre Teslu je online konektivita veľmi dôležitá. Ide vlastne o pevný základ, na ktorom je postavený celý ekosystém. Neustále pripojenie na internet, over-the-air (OTA) aktualizácie systému bez nutnosti návštevy servisu či zbieranie dát pre ďalšie vylepšovanie funkcií. Kľúčová funkcia Tesly je postavená aj na mobilnom pripojení, teda 4G alebo 3G sieťach. V súčasnosti sa už vo svete postupne nasadzuje 5G sieť, ktorá výrazným spôsobom zvyšuje možnosti komunikácie z pohľadu rýchlosti a latencie.

Hotspot, ale aj 5G

Že by sa aj Tesla pustila do rozšírenia podpory aj pre siete piatej generácie teda nemusí byť až tak prekvapivé. Technológie a softvér sú pre automobilku dôležité parametre. Už dobre známy Tesla hacker, ktorý si hovorí Green, našiel v aktuálnej verzii softvéru s označením 2020.44 odkaz na novú verziu dátového, respektíve mobilného čipu. V softvéri totiž pribudol firmware pre čip s označením CYW89359, ktorý už podporuje aj 5G siete.

Okrem toho ale má implementovanú podporu pre RSDB, vďaka ktorej zvláda pracovať s dvomi unikátnymi dátovými tokmi pri plnej rýchlosti. Jednoducho povedané, čip dokáže pracovať s dvomi nezávislými WiFi sieťami bez obmedzenia rýchlosti. V aktuálnej verzii softvéru narazil aj na ďalšiu novinku, ktorá môže byť pre mnohých zákazníkov ešte zaujímavejšia. V systéme totiž pribudla možnosť „collect hotspot info“, čo by mohlo naznačovať, že čoskoro pribudne aj očakávaný hotspot.

5. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+