MojElektromobil

Minulý týždeň určite patril Battery Day, na ktorej nám Tesla na čele s Elonom Muskom predstavila nové batérie s kompletne prepracovanou výrobnou technológiou. Okrem toho sme sa dozvedeli, že Tesla prinesie v blízkej budúcnosti lacnejší a cenovo dostupný elektromobil. Napokon však neplánujú priniesť iba jeden model, ale dve samostatné vozidlá.

Od Battery Day mnohí očakávali prevratné batérie, ktoré zmenia tvár elektromobilov. Niektorí sú síce s oznámeniami spokojní a vylepšenia, ktoré predstavila Tesla považujú za revolučné, nájdu sa aj skeptici. Ako veľmi vážne sú vylepšenia predstavené na Battery Day nám ukáže asi až prvé vozidlo postavené na nových batériových článkoch s označením 4680.

Až dva nové modely

Veľmi dobrou správou zverejnenou na Battery Day bolo opätovné potvrdenie príchodu nového cenovo dostupného elektromobilu. Že Tesla niekedy prinesie lacnejší elektromobil je prianie mnohých a nie je vylúčené, že už o dva či tri roky by sa mohlo stať realitou. Jeho cena by nemala prekročiť 25 tisíc dolárov, čo je v prepočte asi 21 tisíc eur. Na Twitteri sa v súvislosti s týmto oznámením začali šíriť nepresné informácie, že Tesla plánuje znížiť cenu Model 3 na spomínaných 25 tisíc dolárov. Toto samozrejme Elon Musk vyvrátil.

V súvislosti s lacnejším elektromobilom padla aj jedna veľmi dobrá otázka, na ktorú Musk taktiež reagoval. Dizajnové centrá v Giga Shanghai a Giga Berlin majú vytvárať originálne modely, avšak nebolo jasné, či budú pracovať na rovnakom aute alebo ide o samostatné jednotky s vlastným projektom. Elon Musk v odpovedi potvrdil, že obe fabriky pracujú nezávisle na originálnych autách. Vzhľadom na otázku a charakter odpovede je možné predpokladať, že obe fabriky prinesú vlastné malé elektromobily. Na potvrdenie si ale budeme musieť počkať.

Okrem lacnejšieho a cenovo dostupného elektromobilu bol počas Battery Day potvrdený aj výkonnejší model Tesla Model S Plaid s očakávaným dojazdom prekračujúcim hodnotu 840 kilometrov. Do predaja by mal prísť už koncom budúceho roka.

29. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+