MojElektromobil

Americká národná agentúra pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) zaslala spoločnosti Tesla list týkajúci sa zavádzajúcich vyjadrení ohľadom bezpečnosti svojho sedanu Model 3.

Agentúre sa nepáčilo tvrdenie spoločnosti Tesla v blogovom príspevku zo 7. októbra 2018, v ktorom sa píše, že “Model 3 má najnižšiu pravdepodobnosť zranenia pasažiera zo všetkých testovaných vozidiel v histórii testovania NHTSA.“

Tesla Model 3

Po vyjadreniach Tesly v blogu agentúra NHTSA verejne spochybnila tieto tvrdenia a uviedla, že neexistuje „najbezpečnejší“ automobil v rámci jej 5-hviezdičkového hodnotenia v crash testoch.

Tesla argumentuje tým, že jej výroky z blogov sú založené na „reálnych výsledkoch testov a výpočtoch NHTSA na určenie relatívneho rizika zranenia a pravdepodobnosti zranenia“.

Pravdepodobnosť zranenia - Top 50 automobilov testovaných agentúrou NHTSA

Tesla uviedla, že na základe týchto údajov dosiahol Model 3 Long-Range so zadným pohonom skóre bezpečnosti vozidla 0,38, čo znamená celkovú pravdepodobnosť zranenia na úrovni 5,7% – takto nízke číslo nikdy žiadne vozidlo nedosiahlo.

Tesla Model 3 dostal najlepšie 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti aj od európskej agentúry Euro NCAP a agentúry ANCAP, ktorá vykonáva crash testy pre región Austrálie a Nového Zélandu.

List od NHTSA bol zverejnený webe o právnej transparentnosti PlainSitena agentúra už záležitosť postúpila aj federálnemu Úradu pre ochranu spotrebiteľa USA. Podľa NHTSA „to nie je prvýkrát“, kedy Tesla nerešpektovala usmernenia NHTSA a to môže dať automobilke nespravodlivú konkurenčnú výhodu“.

Náš tip
Hrozivá nehoda Modelu X dokazuje, že toto SUV je právom tretím najbezpečnejším vozidlom sveta
9. augusta 2019
Zdroj: CNBC

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+