MojElektromobil

Revolučnú technológiu batérií sa snaží priniesť množstvo firiem a vedcov. Málokto je však k tomu tak blízko, ako Tesla. Na akcii Tesla Battery Day má Elon Musk predstaviť vzrušujúce novinky práve z tejto oblasti. Akciu však opäť presunul.

Jeden z najdôležitejších dní v histórii Tesly

Minulý rok napísal Musk na svojom Twitteri, že Cybertruck je „posledné predstavenie nového produktu na nejakú dobu“. Písal však o akcii s pôvodným názvom Powertrain and Battery Investor Day, teda predstavenie pokrokov v pohonnom ústrojenstve a batériových technológií investorom.

O tom, že to bude pre Teslu významný míľnik, hovoria aj Muskove slová z posledného konferenčného telefonátu. „Bude to jeden z najdôležitejších dní v histórii Tesly. Chceme sa však na tento deň poriadne pripraviť a dobre ho načasovať.“ Akcia sa má konať v Kalifornii alebo Texase (možná lokácia pre ďalšiu Gigafactory a budúce sídlo Tesly).

Tesla prezentácia Roadster a Semi
Elon Musk predstavuje Teslu Roadster a Teslu Semi (Foto: Business Insider)

Projekt Roadrunner – 100 dolárov za kWh batérie

Portál Electrek nedávno oznámil, že Tesla na svojej akcii predstaví aj výsledky projektu „Roadrunner“. Má ísť o dosiahnutie veľkosériovej výroby batériových článkov pri historicky najnižšej cene za 1 kWh – 100 USD. S touto cenou sa dosiahne parita (1:1), vďaka ktorej sa cena celého elektromobilu vyrovná cene porovnateľného spaľovacieho vozidla bez dotácií.

Batériové články pre Teslu stále vyrába strategický partner Panasonic, avšak automobilka má v pláne vyrábať ich výhradne vo vlastnej réžii. K tomuto kroku Tesle pomôže jej zmluvný tím vedcov v Kanade na čele s Jeffom Dahnom, ako aj akvizícia spoločnosti Maxwell Technologies. Batérie bude Tesla pravdepodobne vyrábať vo viacerých fabrikách.

Vývoj cien batérií Tesly (graf)
Vývoj cien 1 kWh batérie Tesla vs. priemysel (Zdroj: Analýza Forbes)

Akcia presunutá kvôli nízkej účasti

Elon Musk na Twitteri naposledy o akcii napísal, že by mala byť presunutá, prípadne rozdelená na dve časti. Prvá časť by prebehla cez online prezentáciu ďalší mesiac a druhá časť by sa konala v klasickej forme o pár mesiacov neskôr (3. kvartál). Píše, že aktuálne by sa na akcii kvôli globálnym obmedzeniam zúčastnilo veľmi málo ľudí.

Pozrite si demontáž batérie Tesly Model Y expertom na reverzné inžinierstvo Sandy Mundrom.

20. mája 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+