MojElektromobil

Švédsko bezpochyby patrí medzi európskych lídrov v oblasti elektromobility. Táto severská krajina patrí medzi tie najbohatšie, čo jej umožňuje prinášať množstvo inovácií. Tentokrát si pripravili jednu aj pre majiteľov elektromobilov. Pripravujú zavedenie cesty, ktorá dokáže bezdrôtovo dobiť váš elektromobil len tým, že po nej prejdete vašim autom, informuje Electrek.

V krajine už dočasne spustili elektrifikované cesty dávnejšie, napríklad aj v meste Lund. Ide však len o dočasnú elektrifikáciu. Nové riešenie prinesie až 21 km úsek cesty, ktorý bude elektrifikovaný trvale. Postará sa o to spoločnosť Trafikverket, ktorá pracuje na obstarávaní dodávateľa produktu. Zatiaľ si nevybrali ani nabíjaciu technológiu, ktorá sa má starať o elektrickú energiu.

Očakáva sa, že projekt môžu spustiť už v roku 2025, kedy by sa na ceste malo vedieť nabiť prvé vozidlo. Existujú tri možnosti prenosu energie – využitie nadzemného elektrického vedenia, pozemných elektrických koľajníc alebo cestné indukčné cievky. Ktorú možnosť vyberú zatiaľ nevieme s určitosťou povedať, no najpravdepodobnejšou možnosťou je práve verzia s indukčnými cievkami.

svedsko elekttro
Niečo podobné už vo Švédsku skúšali v roku 2018 | Zdroj: Electrek

Diaľnica, na ktorej majú projekt realizovať sa nachádza medzi Hallsbergom a Örebro. Diaľnica vedie medzi Štokholmom na severe, cez Göteborg a Malmö na juhu – a bola zvolená zámerne, pretože ide o frekventovaný dopravný koridor pre komerčnú prepravu tovaru. Ďalším plusom je aj dostupnosť potrebného napájania elektrickej energie.

Mohli by sa zmenšiť aj batérie

Švédska Chalmers University of Technology vydala v marci štúdiu, ktorá naznačuje, že kombinácia elektrických ciest na 25 % najfrekventovanejších vnútroštátnych a európskych cestách a domáceho nabíjania elektromobilov by bola optimálna pre prechod na elektromobily. Tvrdia aj to, že takýmto sprístupnením nabíjania by sa dokonca mohli zmenšiť batérie elektromobilov. Tie by tak nepotrebovali mať takú kapacitu, pričom by sa mohli zbaviť až dvoch tretín svojej súčasnej kapacity (a hmotnosti).

Náš tip
CUPRA predstavila svoj najnovší model a SEAT dosiahol rekordný zisk
17. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+