MojElektromobil

Rozbité cesty netešia žiadneho šoféra. Výtlky, jamy, nerovnosti, to všetko potenciálne predstavuje riziko pre auto. Musíme znížiť rýchlosť a zvýšiť pozornosť, aby sme rozbitým úsekom prešli bez ujmy. Nemá to rád asi nikto.

BMW si ale zjavne povedalo, že rozbité a nerovné cesty by nemuseli byť až takou zlou vecou pre elektromobily, akurát sa na to treba pozrieť z toho správneho uhla. Veď vyhnúť sa im nedá, tak prečo ich nevyužiť na niečo užitočné? Riešením by mohol byť unikátny systém tlmičov, ktoré energiu prijatú z jazdy po nerovnej vozovke a prekážkach odosielajú do batérie elektromobilu, čím predlžujú dojazd.

Na tému upozornil portál CarBuzz, ktorý vyhrabal patentovú prihlášku BMW popisujúcu práve spomínané riešenie. Zatiaľ je to skôr teoretická vec, než niečo, čo by sme našli na súčasných elektromobiloch, no človek nikdy nevie. Vzhľadom na aktuálny rozvoj elektromobility je možné, že niečo podobné uvidíme.

Ukážka patentu BMW | Foto: CarBuzz

Samozrejme, za predpokladu, že je taký systém aspoň trochu účinný. Je jasné, že nabitie batérie z nuly do plna nehrozí ani náhodou, avšak každý jeden bonusový elektrický kilometer je skvelý. Hlavne v prípade, kedy sa len prirodzene využije niečo, čomu sa nedá vyhnúť. CarBuzz dokonca uvádza, že nová technológia by sa mala objaviť na niektorej z budúcich verzií vlajkovej lode BMW i7, a to vraj už v dohľadnej budúcnosti. Rozbité cesty by potom nemuseli byť až takým neznesiteľným miestom.

Náš tip
BMW i7: Luxusná limuzína prichádza aj ako elektromobil s dojazdom 625 km | POZNÁME CENU
5. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+