MojElektromobil

Zdá sa, že rôzne mladé firmy začínajú rozbiehať zaujímavé projekty solárnych elektromobilov. Teraz sa do povedomia snaží dostať solárny elektromobil Humble, ktorý sľubuje dojazd na jedno nabitie až 800 kilometrov. Denný nájazd pre väčšinu ľudí pritom dokáže nabiť iba zo slnka.

Odvážny projekt a zvláštne argumenty

Nie je to tak dávno, čo sme písali o zaujímavom solárnom elektromobile od firmy Sono Motors. Rozmermi menšie, ale aj napriek tomu stále dostatočne priestranné auto má dokázať nabiť cez solárne panely až 35 kilometrov denne. Ročný nájazd čisto na solárnu energiu by tak mohol byť približne 5800 kilometrov. S ďalším solárnym elektromobilom prichádza mladý startup s názvom Humble. Dizajnovo ide o moderný kúsok, no prekvapuje najmä možným dojazdom čisto na solárnu energiu.

Firma sa na oficiálnej stránke predstavuje ako nový kolektív, ktorí začal budovať svoju cestu v roku 2020. Súčasťou tímu majú byť odborníci, ktorí pracovali vo Ford, Ferrari, Formule 1, a študenti významných univerzít.

Do vývoja solárneho elektromobilu sa pustili z viacerých dôvodov, no predovšetkým z obáv nedostatku nabíjacích staníc. Ich hlavné argumenty nie sú nepriestrelné. Zvláštne znie predovšetkým narážka na čas nabíjania: „Cestovanie na dlhé vzdialenosti v súčasnosti nie je možné s elektromobilom bez viacerých zastávok na nabíjačkách. Množstvo miest (dokonca aj v Spojených štátoch), má nedostatok nabíjacích staníc, no ak tu aj nabíjacie stanice sú, nabíjanie batérie môže trvať niekoľko hodín.“ A to je skutočne zvláštny argument, najmä teda od firmy, ktorá chce predávať elektromobily.

Prekvapivé parametre

Na druhú stranu, svoj pripravovaný solárny elektromobil chcú zjavne predať aj cez takéto argumenty. Žiadne komplexné technické parametre zatiaľ nezverejnili, no základ predstavený bol. Elektromobil bude pokrytý solárnymi panelmi s celkovou plochou 7,4 m2. Prítomné budú na streche, dverách a taktiež „vysúvateľných krídlach“ pre ešte lepší výkon. Koľko energie dokážu vyprodukovať firma nezverejňuje, no za jediný deň by mali batérie dobiť na dojazd 16 až 100 kilometrov. Získaný dojazd pochopiteľne závisí od miesta, kde bývate, počasia a prirodzene aj miesta, kde budete auto parkovať.

Čo sa týka samotných parametrov auta, solárny elektromobil Humble má mať koeficient odporu vzduchu 0,25, maximálny výkon až 1025 koní a dojazd na jedno nabitie 800 kilometrov. Výrobca tento dojazd uvádza pri jazde v noci, teda cez deň by mohol byť teoreticky ešte vyšší. Prvé kusy by sa mali dodávať zákazníkom v roku 2025, takže čas na technologický posun a splnenie týchto parametrov určite majú. Humble je už možné rezervovať s návratnou zábezpekou v hodnote 300 dolárov. Cena samotného solárneho elektromobilu je stanovená na $109 000 v základnej verzii a bez dane.

Náš tip
Sono Motors predstavili elektromobil Sion pokrytý solárnymi panelmi, zo slnka nabije až 35 kilometrov denne
29. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+