MojElektromobil

Akým smerom sa budú v najbližších rokoch uberať vozidlá značky smart? Odpoveď na túto otázku čiastočne prináša nová štúdia smart Concept #1 predstavená na veľtrhu IAA MOBILITY v Mníchove.

Práve smart Concept #1 poskytuje jasný pohľad na prvý sériový model novej generácie plnoelektrických vozidiel značky smart. Napriek tomu, že stále hovoríme o štúdii, respektíve koncepte, v praxi má byť prezentované vozidlo veľmi blízke tomu, čo nakoniec vzíde zo sériovej výroby.

Spájajú sa v ňom kompaktné rozmery, tradičné prvky vozidiel smart, prvotriedna výbava a široký zástup moderných technológií. Značka uvádza, že napriek výraznej transformácii nezabúda na svoje korene a vozidlo smart Concept #1 bude už na prvý pohľad ľahké priradiť k značke smart.

Zdroj: Daimler

Robustný a priestranný

Nový smart bude pôsobiť robustnejšie než predošlé modely, a to aj vďaka sérii dizajnových prvkov, 21-palcovým kolesám a celkovému prevedeniu, no súčasne si zachová ikonický priestranný interiér. Jedným z kľúčových prvkov dizajnu bude veľká panoramatická strecha s výrazným svetelným vencom. Tento prvok má podporovať pocit ľahkosti a vzdušnosti.

Nechýbajú ani zapustené kľučky dverí, ktoré sú iba naznačené svetelnými prvkami či zadné bočné dvere s pántami umiestnenými vzadu. To znamená, že zadné dvere sa otvárajú v opačnom smere ako tie predné, čo umožnilo vznik priestoru pre otvorenejšiu prezentáciu interiéru. Konštruktéri sa pri novom smarte poriadne vyhrali aj s osvetlením, ktoré predstavuje kľúčovú časť celého dizajnu.

Zdroj: Daimler

Novinka sa síce bude vyznačovať kompaktnými rozmermi (dĺžka/šíka/výška v mm: 4 290/1 910/1 698), no stiesneného interiéru sa vraj obávať nemusíme. Stojí za tým špeciálne navrhnutá architektúra pre akumulátorové elektrické vozidlá aj šikovné umiestnenie kolies v rohov karosérie. 

Moderný po každej stránke

Ústredným prvkom interiéru bude stredová konzola, ktorá sa vznáša medzi prednými sedadlami a plynulo sa spája s dizajnom prístrojovej dosky. Centrálny ovládací prvok je voľne stojaci 3D dotykový displej s 12,8-palcovou uhlopriečkou.

Zdroj: Daimler

Elektrický smart novej generácie bude podľa výrobcu prešpikovaný najmodernejšími technológiami. Spomína sa dlhá životnosť akumulátora, funkcia rýchleho nabíjania, podpora aktualizácii vzduchom či najmodernejšie prvky infotainmentu s inovatívnymi asistenčnými systémami pre vodiča.

V novom elektrickom SUV budú napríklad k dispozícii prvky ako parkovací asistent, asistent riadenia pri vyhýbaní, asistent jazdenia po diaľnici a asistent vytvorenia záchrannej uličky. K tomu sa pridáva virtuálny asistent založený na umelej inteligencii a nová mobilná aplikácia. 

Zdroj: Daimler

Kedy sa novinka založená na štúdii smart Concept #1 premení na sériovo vyrábané vozidlo zatiaľ nevieme. Otázkou preto zostáva aj predajná cena a ďalšie kľúčové podrobnosti.

Náš tip
Audi Skysphere: Nahliadnutie za oponu elektrickej budúcnosti

 

29. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+