MojElektromobil

Emisie ovzdušie znečisťujúcich látok v Európskej únii výrazne klesli. V príspevku na sociálnej sieti Facebook o tom informuje Inštitút environmentálnej politiky – IEP s odvolaním sa na komplexnú správu Európska environmentálnej agentúry (EEA).

Tá sleduje stav a vývoj emisií naprieč členskými štátmi Európskej únie už od roku 1990. Správa bola pred časom aktualizovaná o čerstvé dáta, ktoré v tomto prípade pokrývajú už aj stav z roku 2018.

Inštitút environmentálnej politiky – IEP zo správy vytiahol dáta týkajúce sa Slovenska, pričom porovnal situáciu medzi rokmi 1990 a 2018. Na základe toho uvádza, že „Slovensko znížilo emisie oxidov dusíka o 53%, emisie nemetánových prchavých organických látok (NMVOC) o 72%, oxidov síry o 86%, amoniaku o 53%, jemných prachových častíc PM2,5 o 64% a PM10 o 61%.“

Súčasne sa na to pozrel aj globálnejšom merítku – vývoj stavu v celej Európskej únii. V tomto prípade uvádza, že „najväčšie zníženie emisií v celej EÚ zaznamenali oxidy síry. V roku 2018 boli emisie SOX o 92% nižšie ako v roku 1990. Klesli aj emisie ostatných hlavných znečisťujúcich látok ovzdušia, vrátane tých, ktoré sú primárne zodpovedné za tvorbu prízemného ozónu: CO (-69%), NOX (-60%) a NMVOC (-62%).“

Náš tip
Slovensko na chvoste Európy: Kupujeme málo elektromobilov, obľubujeme SUV
13. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+