MojElektromobil

Dnešné výjazdové rokovanie vlády s predstaviteľmi automobilového sektora v Košiciach, zdá sa, prinieslo výsledky. Slovenská vláda vo svojom vyhlásení uvádza, že je pripravená na revolúciu v automobilovom priemysle. Spomína, že z rokovania vyplynulo viac ako 30 úloh, ktoré dnes vláda SR rozdelila medzi jednotlivé ministerstvá.

Rokovať o rozšírení výroby elektromobilov, ako aj súčiastok do nich, zabezpečiť dostatok dostupnej pracovnej sily, pracovať na rozšírení prenosovej sústavy ako jedného z kľúčových faktorov pri výrobe elektromobilov, či zefektívniť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. To sú len niektoré zo spomínaných úloh.

Sme pripravení na revolúciu v automobilovom priemysle, tvrdí vláda

Dnešné výjazdové rokovanie vlády SR v Košiciach nadväzuje na januárové stretnutie členov vlády s významnými predstaviteľmi automobilového priemyslu. Rovnako ako pred mesiacom sa dnešného rokovania zúčastnili, okrem výkonného podpredseda Európskej komisie Maroša Šefčoviča, aj vedenie piatich veľkých automobilových spoločností pôsobiacich na Slovensku, predstavitelia autobatériového priemyslu, záujmových zväzov či asociácií a akademickej obce.

Cieľom schválených opatrení a úloh je pomoc pri prechode automobilového sektora na nové technológie, ktoré zároveň prispejú k podpore nielen ekologických iniciatív, ale zabezpečia i udržateľný rast a v dlhodobom horizonte i dostatočné pracovné príležitosti v odvetví tvoriace značný podiel na slovenskej ekonomike.

„Našim cieľom je zabezpečiť prosperitu a inovácie pre automobilový priemysel na Slovensku. Tento sektor u nás zamestnáva viac ako 260-tisíc a vláda na svojom dnešnom zasadnutí rozhodla o veľmi konkrétnych krokoch, ako mu pomôžeme transformovať sa na nové technológie a pripraviť na výzvy, pred ktorými automobilky v Európe stoja. A samozrejme pracujeme na tom, aby mali slovenské domácnosti aj o desať rokov dostatok pracovných príležitostí v tomto segmente, ktorý hrá významnú úlohu v našej ekonomike a dnes tvorí približne 10 percent nášho HDP.“

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková

Vláda SR zároveň schválila aktualizované opatrenia, ktoré by mali viesť k rozšíreniu a podpore elektromobility na Slovensku. Okrem posilnenie nabíjacej infraštruktúry sa bude uvažovať aj o znížení niektorých poplatkov pre autá s elektrickým pohonom.

Vyjasnenie otázky okolo štátnych dotácií na elektromobily

Z vecí, ktoré ešte pred stretnutím do pozornosti dala Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), stojí za pozornosť aj skutočnosť, že ministerstvo financií by malo do 30. júna rozhodnúť o možných dotáciách na nákup elektromobilov:

„Vyzerá to tak, že vláda chce do štyroch mesiacov spraviť jasno v tom, či na Slovensku budeme mať dotácie na elektromobily alebo nie. SEVA opakovane upozorňuje na príležitosť zaviesť dotačné programy z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti, kde máme mnoho príkladov zo zahraničia a overenú prax,“ hodnotí možné dotácie, daňové úľavy a ďalšie opatrenia na podporu adaptácie elektromobilov Patrik Križanský.

Vláda tiež správne identifikovala potrebu zahrnúť do dotačných schém aj neverejnú nabíjaciu infraštruktúru. Inštaláciu neverejných nabíjačiek chce zaradiť medzi oprávnené výdavky v rámci existujúcich podporných programov pre domácnosti aj podnikateľské subjekty.

Do 30. júna má ministerstvo dopravy zaviesť dočasné zvýhodnenie elektromobilov pri poplatkoch za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest v Slovenskej republike.

Ministerstvo financií má do konca roka nájsť spôsoby, ako zvýhodniť elektromobily aj pri odpisoch.

Pozornosť sa má venovať aj rozvouj batériového priemyslu a podpore obnoviteľných zdrojov energie, čo sú ďalšie z pilierov, na ktorých musí byť vybudovaná snaha o efektívnu transformáciu smerom k elektromobilite.

Vláda tiež identifikovala potrebu podporovať rozvoj distribučnej siete elektrickej energie, a to nielen v súvislosti s elektromobilitou.

Náš tip
Slovensko musí urýchlene prijať opatrenia na podporu elektromobility
29. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+