Slovensko a Česko chcú byť lídrami v skladovaní energie. Oznámili spoločný projekt v Bruseli

Slovenská a Česká republika v Bruseli oznámili začiatok strategickej spolupráce v oblasti rozvoja revolučnej technológie ukladania energie pre európsky trh. Na Rade EÚ pre konkurencieschopnosť o tom informovali štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a obchodu ČR René Nedela.

Projekt s názvom InoBat Energy má potenciál od základov zmeniť spôsob ukladania energie. Ambíciou EÚ je technologická nezávislosť a energetická bezpečnosť a tento projekt ju napĺňa.

Foto: InoBat

Transformácia ekonomík

Projekt zároveň predstavuje príležitosť na transformáciu českej a slovenskej ekonomiky z výrobnej na znalostnú. Zároveň nadväzuje na plán EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

„Teší ma, že slovenská firma InoBat je veľmi aktívna, čo sa týka batériového priemyslu. Ministerstvo hospodárstva v októbri podpíše memorandum s InoBat a tým oficiálne prikladáme ruku k dielu, čo sa týka výroby batérií,“ dodal Ferencz.

Súvisiacie články

Možná výroba na východe Slovenska

Dodal, že slovenská strana ponúkla partnerovi InoBatu, americkej firme Wildcat, pozemok na východe Slovenska. Tam by mohla prebiehať výroba batérií do elektrifikovaných áut.

Projekt, na ktorom InoBat spolupracuje aj s firmou ČEZ, má pomocou inovačných technológií a výskumu prispieť k budúcej dekarbonizácii energetického systému. „Akumulácia energie bude v budúcnosti, bude veľkou súčasťou ekonomického mixu nielen v Českej republike a na Slovensku, ale v celej Európe, čo je nevyhnutné vzhľadom na rozvoj, ktorý sa predpokladá v najbližších rokoch,“ dodal René Nedela. Ak si chcú obe krajiny udržať a rozvíjať automobilovú výrobu, musia rozvíjať aj celý hodnotový reťazec, vrátane výroby batérií na báze lítia.

V EÚ sa pracuje na celom životnom cykle batérií

Štátny tajomník V. Ferencz sa v Bruseli zúčastnil aj štvrtého rokovania European Battery Alliance, ktoré viedol podpredseda komisie Maroš Šefčovič. Batériová aliancia funguje už takmer dva roky a darí sa jej pokryť celý produktový cyklus pri výrobe batérií v rámci EÚ.

Aktuálne sú naprieč EÚ rozbehnuté projekty vo všetkých oblastiach. Ide o oblasti od ťažby a spracovania surovín, cez výrobu až po následné používanie (tzv. second life) a recykláciu. Členské štáty na rokovaní prezentovali pokroky dosiahnuté na národnej úrovni v oblasti hodnotového reťazca batérií.

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.