MojElektromobil

Na internete sa toho už v súvislosti s elektromobilmi popísalo naozaj veľa, mnoho z toho je nepravda. Medzi ľuďmi, ktorí sa v elektromobilite neorientujú, sa rozšírila fáma o tom, že elektromobily sú v zime absolútne nepoužiteľné. Niektorí hovoria o tom, že nemajú žiadny dojazd, iní zase spomínajú, že ich ani nie je možné “naštartovať.”

Elektromobily naozaj fungujú aj v zime

Áno, pravdou je, že zima elektromobilom neprospieva, no obe vyššie spomenuté informácie sú nanajvýš zavádzajúce. V teplote, v ktorej váš diesel nenaštartuje, môže elektrické vozidlo fungovať úplne normálne. Áno, je síce pravda, že s klesajúcou teplotou klesá aj dojazd, pretože sa zvyšuje spotreba vozidla. To isté platí aj pri spaľovákoch. Pravdou ale nie je, že elektromobily v zime nikam nezájdu, len je ich dojazd kratší. Maximálne o 20-30 percent, v závislosti od modelu.

Mohlo by vás zaujímať:

Portál Electrek upozornil na tému školských autobusov v chladnom Colorade, kde sa práve osvedčili elektrické stroje. V porovnaní s naftovými autobusmi fungujú dokonca lepšie. V meste Kremmling počas zimy klesá teplota bežne na -30 stupňov celzia, často aj hlboko nižšie pod túto hranicu. Počas zimnej prevádzky školských elektrobusov však nebol zaznamenaný jediný problém, ktorý by súvisel s mrazivým počasím.

skolsky autobus zima
Zdroj: Electrek

Mesto elektrické autobusy využíva už od roku 2020, takže táto zima nie ani zďaleka je prvou, po ktorej je možné bilancovať. Deti sa do školy už štvrtý rok vozia štýlovo, bez emisií a hlavne spoľahlivo bez porúch.

“Vidíme, že tieto autobusy fungujú v chladnom počasí skvele, nemajú problém so stratou energie v batérii ani keď je naozaj veľká zima.”

Objednané sú ďalšie elektrobusy

Riaditeľka West Grand County School, Bethany Aurinwhen, hovorí, že počas zimy je vonkajšia teplota bežne 30 až 35 stupňov pod nulou a naftové vozidlá v tomto chlade nemusia vôbec naštartovať. To sa však s elektrickými autobusmi nikdy nestalo. V pláne sú aj ďalšie elektrické školské autobusy, ktorých má byť celkovo až 49 a premávať budú v 9 školských obvodoch v Colorade. Mesto Kremmling by z nich malo dostať ďalšie dva.

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Vyberte najlepšie elektromobily a plug-in hybridy!
3. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+