MojElektromobil

ŠKODA včera v Bratislave predstavila po prvýkrát verejnosti svoje prvé elektrifkované sériové vozidlá SUPERB iV a CITIGO iV. Škoda tak tiež vstupuje do éry elektromobility. Škoda je dlhoročným sponzorom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, a tak nie je žiadnym prekvapením, že predstavenie prebehlo práve na tomto športovom podujatí.

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, Bernhard Maier, povedal:

„Dnešným dňom vstupuje spoločnosť ŠKODA AUTO do éry elektromobility. Ide tak o výnimočný moment pre spoločnosť ŠKODA AUTO, ktorá budúci rok oslávi 125. výročie. Počiatok vstupu do éry elektromobility označujú hneď dva modely, naše prvé plne elektrické vozidlo CITIGO e  iV a SUPERB iV ako prvé plug-in- hybridné vozidlo značky ŠKODA. Ďalej predstavujeme nové prevedenie našej vlajkovej lode SUPERB s vylepšeným vzhľadom a novými technológiami“

ŠKODA SUPERB iV

Toto vozidlo bude rovnako, ako všetky modely SUPERB, vyrábané vo fabrike v Kvasinách. Je to prvé vozidlo automobilky s plug-in hybridným pohonom. Kombinuje benzínový motor 1,4 TSI s výkonom 115 kW s elektromotorom s výkonom 85 kW. Maximálny systémový výkon je rovných 160 kW (218 koní). Umožňuje ekologickú jazdu bez obmedzenia dynamiky. Spĺňa tiež emisnú normu 6dTEMP, hodnota emisií je menej, ako 40g/km.

Kapacita batérie je 13 kWh a mala by ponúknuť 55 kilometrový dojazd (WLTP). Samozrejmosťou je jej dobíjanie aj pomocou rekuperácie či zo zásuvky priamo z vášho domova. Celkový dojazd automobilu je 850 kilometrov.

Nová ŠKODA SUPERB iV ponúka exkluzívnejší interiér a zaujme aj novými technológiami. Nechýba prediktívny tempomat a vrcholný model ponúka aj asistenta zmeny jazdného pruhu (Side Assist). Po prvýkrát sú v sériovo vyrábanom vozidle ŠKODA ponúkané full LED matrixové svetlomety.

Batéria je uložená v podhale pred zadnou nápravou. Objem batožinového priestoru je pri verzii liftback 485 litrov a kombi ponúkne 510 litrov. Objem palivovej nádrže je 50 litrov.

Interiér

Zákazníci dostanú štandardne dodávaný navigačný systém AMUNDSEN s 8″ displejom alebo na želanie systém COLUMBUS s displejom s uhlopriečkou 9,2″. Sú založené na najnovšej generácii infotainmentu. Nechýba ani podpora eSIM, takže budete vždy online. V interiéri sa nachádza niekoľko prvkov, ktorými sa odlišuje od verzie so spaľovacím motorom. Na želanie je ponúkaný aj Virtuálny Kokpit s displejom vo veľkosti 10,25″. Na displeji infotainment systému uvidíte napríklad aktuálnu kapacitu batérie či dojazd v elektrickom režime.

Okrem plug-in hybridného pohonu budú v ponuke aj dva naftové a tri benzínové motory s výkonom od 100 do 200 kW.

Asistenčné systémy

ŠKODA SUPERB iV ponúka dva exkluzívne asistenčné systémy. Vďaka asistentovi manévrovania s prívesom (Trailer Assist) je parkovanie a cúvanie s prívesom jednoduché a bezpečné. Na displeji sa zobrazí schematický pohľad na príves z vtáčej perspektívy. Vodič nastaví pomocou otočného spínača ovládania spätných zrkadiel smer a uhol, v ktorom chce cúvať. Následne už len sleduje prevádzku za vozidlom a jemne pridáva plyn a brzdí. Trailer Assist prevezme kontrolu nad volantom. Systém Area View s pomocou štyroch kamier a zobrazenia 360° pohľadu na centrálnom displeji značne uľahčuje vodičovi parkovanie a manévrovanie v úzkych uliciach.

Sériová výroba modelu SUPERB iV začne na jeseň tohto roka.

ŠKODA CITIGO iV

ŠKODA predstavila aj svoje úplne prvé elektrické vozidlo. Je ním model CITIGO iV. Jedná sa o malé mestské bezemisné vozidlo, ktoré je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW. Udávaný dojazd v režime WLTP je až 265 kilometrov. Nabíjanie je možné pomocou CCS konektora s výkonom 40 kW. Z 0 na 80 % kapacity akumulátora sa dostanete za 1 hodinu.

Aby sme nezabudli, kapacita batérie je 36,8 kWh. Sériová výroba tohto modelu bude zahájená v druhej polovici roka 2019. Dĺžka vozidla je 3597 mm a šírka 1645 mm. Aj napriek menším rozmerom ponúka tento model dostatok priestoru v interiéri až pre 4 cestujúcich. Objem batožinového priestoru je 250 litrov a sklopením zadných sedadiel sa dostanete až na 923 litrov.

Vozidlo je poháňané prednými kolesami. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 12,5 sekundy a maximálna rýchlosť je 130 km/h.

Elektromobilita je hlavným pilierom stratégie 2025 spoločnosti ŠKODA AUTO

Popri úspešných benzínových a naftových motoroch a pohonu na CNG má postupne rásť aj podiel elektrifikovaných pohonov. Automobilka očakáva, že podiel elektrifikovaných vozidiel na celkovom predaji bude do roku 2025 približne 25 percent.

ŠKODA sa na tieto zmeny pripravuje najväčším investičným programom vo svojej histórii. V nasledujúcich 4 rokoch má v pláne investovať až 2 miliardy eur práve do alternatívnych pohonov a nových riešení mobility.

ŠKODA si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť a stanoví konkrétne environmentálne ciele pre oblasť produktov a výroby vozidiel. Do roku 2025 chce znížiť emisie CO2 vozidiel o 30 percent v porovnaní s rokom 2015. Jedným z najdôležitejších krokov bude nahradenie spaľovacích motorov elektromotormi.

Náš tip
koda sprístupnila verejnú nabíjaciu stanicu v Mladej Boleslavi
24. mája 2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+