MojElektromobil

Nová Škoda Octavia sa nám čiastočne predstavila už pred pár mesiacmi. Prvýkrát sme o nej informovali ešte minulý rok v novembri a ďalšie informácie prišli v apríli tohto roka, no tentokrát automobilka prichádza s rozsiahlejšími informáciami, ktoré potvrdzujú plug-in hybridnú verziu aj pre výkonnejšiu Škoda Octavia RS.

Veľký potenciál

Taktiež v apríli sme vám priniesli náš test plug-in hybridnej Škoda Superb iV, ktorá je vôbec prvým plug-in hybridným vozidlom českého výrobcu. Aj napriek základnému nabíjaniu nás však tento model dokázal potešiť veľmi solídnym dojazdom a nízkou spotrebou paliva. Nová Škoda Octavia iV preto preberá všetko dôležité práve z tejto verzie, no jednotlivé detaily si prispôsobuje k danej kategórii.

Automobilka sa však výraznejšie zamerala na ponuku ekologických pohonov, nakoľko nová Octavia bude k dispozícii až v piatich rôznych motorizáciach. Vybrať si budete môcť z klasického benzínového a naftového pohonu, no taktiež z pohonu na zemný plyn, verziou mild-hybrid a nakoniec aj spomínaným plug-in hybridom: Vďaka elektrifikovaným pohonom, medzi ktoré patrí nová mild-hybridná technológia a model OCTAVIA iV s plug-in hybridným pohonom v dvoch výkonnostných stupňoch, sme opäť znížili emisie CO2,” informuje Christian Strube, člen predstavenstva za oblasť technického vývoja v Škoda Auto.

škoda octavia rs plug-in hybrid phev
Foto: Ivo Hercik

O tom, že je samotný plug-in hybridný pohon príbuzný Superb iV hovoria aj údaje o dojazde: ”Verzia iV ponúka lokálne bezemisnú jazdu s dojazdom až 60 km v režime WLTP. Ďalej  neustále vylepšujeme spaľovacie motory, ktoré sú teraz ešte úspornejšie. U naftových motorov novej generácie EVO sme vďaka procesu Twin Dosing znížili emisie oxidov dusíka až o 80 %,” dodáva Strube. Kapacita batérie je pritom rovnako totožná so Superb, a to 13 kWh. V našom teste sme elektrický dojazd dobre odskúšali a hranicu 60 kilometrov sa nám podarilo prekonať. Pôvodné informácie o dojazde plug-in hybridnej Octavie ale hovorili o 55 kilometroch.

Náš tip
Nová Škoda Octavia: na Slovensko príde tiež ako plug-in hybrid

Aj vo verzii RS ako plug-in hybrid

K dispozícii bude nielen ako klasická Škoda Octavia iV, ale aj vo výkonnejšej plug-in hybridnej verzii Škoda Octavia RS iV. Čisto z pohľadu výkonu sú obe verzie kombináciou Superb, ale prinášajú aj niečo viac. Klasická Octavia iV bude dostupná od výbavy Ambition, ktorá ponúka maximálny krútiaci moment 350 Nm a celkový systémový výkon 150 kW, čo je 204 konských síl. Výkonnejšia verzia RS poskytne kombinovaný výkon 180 kW (o 20 kW viac ako Superb iV), teda 245 konských síl a krútiaci moment 400 Nm, čo je totožná hodnota so Superb iV.

škoda octavia rs plug-in hybrid phev
Foto: Ivo Hercik

Menšie emisie, menší kufor

Emisie CO2 sú, podľa testov, redukované až na 30 g na kilometer. Objem kufra je stále dostatočný, nakoľko liftback prinesie objem 450 litrov a kombi až 490 litrov. Z nových technológií príde plnohodnotný virtuálny kokpit, head-up displej či 10 palcový displej infotainmentu.

Automobilka sa zamerala aj na zvýšenie bezpečnosti, čo poskytnú noví asistenti vyhýbania či odbočovania. Pri parkovaní vám bude asistovať panoramatický kamerový systém či 360 stupňové zobrazenie okolo celého auta. Chránení budú aj chodci či cyklisti, ktorých dokáže systém auta rozpoznať a včas zareagovať.

3. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+