MojElektromobil

Nová generácia modelu Škoda Kodiaq bola predstavená ešte v októbri 2023. Dostupná bude prvýkrát v plug-in hybridnej verzii, a to so zaujímavými parametrami. Ponúkne totiž elektrický dojazd na úrovni 100 kilometrov a podporované je DC nabíjanie s výkonom 50 kW. Úplne nový Kodiaq je vybavený 13″ infotainment systémom, inovatívnymi multifunkčnými ovládačmi (Smart Dials) s manuálnym ovládaním a novou štruktúrou ponuky s dizajnmi interiéru.

Nová Škoda Kodiaq: Základný prehľad

Dnes sa priamo na oficiálnom slovenskom predstavení dozvedeli už aj informácie o cene a dostupnosti novej generácie. Poďme si najskôr pripomenúť základné parametre.

Medzi piatimi pohonnými jednotkami, ktoré pokrývajú výkonové spektrum od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k), je aj spomínaná plug-in hybridná verzia, ktorá je pre Kodiaq k dispozícii po prvýkrát a má elektrický dojazd viac ako 100 km. Tá sa pýši výkonom 150 kW. Dva vrcholné motory sú štandardne spojené s pohonom všetkých kolies.

Svoju premiéru majú aj najnovšia generácia predných svetlometov Matrix-LED a adaptívny podvozok DCC. S druhou generáciou modelu Kodiaq Škoda Auto ešte viac vylepšila emotívny vzhľad a výrazné tvary tohto SUV, vďaka čomu mu dodala dynamickejší a robustnejší dizajn. Okrem hranatých podbehov kolies na prvý pohľad upúta pozornosť aj nové označenie Škoda, ktoré je v súlade s novou firemnou identitou značky.

Vďaka zväčšeniu dĺžky o viac ako šesť centimetrov ponúka teraz Kodiaq ešte viac vnútorného priestoru až pre sedem cestujúcich a množstvo batožiny. Škoda Auto zlepšila aj aerodynamiku modelu. Súčiniteľ odporu vzduchu cx je teraz 0,282.

Voľne stojaca obrazovka infotainmentu má uhlopriečku až 13″ a pod ňou sa nachádzajú nové multifunkčné ovládače (Smart Dials), ktoré umožňujú rýchly prístup k celému radu funkcií vozidla. Head-up displej, ktorý má vo veľkom SUV značky Škoda premiéru, dopĺňa 10″ virtuálny kokpit.

Volič prevodovky je po novom umiestnený na stĺpiku riadenia pod volantom. Vďaka tomu má nová stredová konzola jednoduchý a čistý dizajn. Štyri konektory USB-C s nabíjacím výkonom 45 W zabezpečujú rýchle nabíjanie smartfónov, tabletov alebo notebookov.

Novinkou v modeloch Škoda je aj bezdrôtové nabíjanie dvoch smartfónov výkonom 15 W a zahŕňa aj funkciu chladenia. Na želanie sú k dispozícii Top ergonomické predné sedadlá s funkciou pneumatickej masáže. Premiéru vo vozidle Kodiaq majú aj dizajny interiéru, ktoré využívajú množstvo udržateľných materiálov. Okrem toho je nové SUV vždy online a ponúka množstvo mobilných online služieb a aplikácií infotainmentu.

Cena a dostupnosť

Plug-in hybridná verzia Škoda Kodiaq 1.5 TSI 150 kW PHEV bude dostupná od mája 2024. Nová generácia Škoda Kodiaq bude vo verzii Selection začínať na 38 470 €. Pri uvedení na slovenský trh je dostupný takzvaný úvadzací bonus vo výške 2 300 €, kedy sa celková cena znižuje na 36 170 €. Presnú cenu plug-in hybridnej verzie zisťujeme.

Konkurencia

Nová Škoda Kodiaq je zaujímavá po viacerých stránkach. Z pohľadu elektrifikácie vyniká hlavne dojazdom a podporou DC nabíjania, čo pri plug-in hybridoch nie je zvykom. Z pohľadu týchto parametrov sa ako konkurencia radí skôr medzi luxusnejšie modely ako Mercedes-Benz E 300 e, E 300 e 4MATIC a E 400 e 4MATIC, BMW X1 xDrive30e či Range Rover P440e.

Náš tip
Škoda zahájila výrobu 4. generácie modelu Superb v Bratislave
24. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+