MojElektromobil

Škoda už v najbližších mesiacoch prinesie k prvým zákazníkom očakávaný elektromobil Škoda Enyaq iV aj na Slovensku. Tesne pred prvými dodávkami však predstavili dizajnovo športovú verziu s jasným prívlastkom. Škoda Enyaq Sportline iV dostáva viacero drobných zmien, ktoré posúvajú charakter auta do radu športových vozidiel.

Dizajn športového elektromobilu

Najväčšie zmeny sa pochopiteľne dejú navonok, takže Škoda Enyaq Sportline iV dostáva vylepšený dizajn o množstvo športových prvkov. Všimnúť si môžete napríklad čierne lakované prvky karosérie, ktoré v kombinácii s modrou farbou vynikajú ešte viac. Do čiernej sú prefarbené viaceré časti auta, napríklad rám masky chladiča, strešné nosiče či lišty okolo okien. Dopĺňajú ich veľké kolesá z ľahkej zliatiny a dôležitý prvok všetkých športových modelov – znížený podvozok pre ešte lepší vzhľad a jazdné vlastnosti.

škoda enyaq iv sportline

Predná náprava poklesla o 15 mm a zadná o 10 mm. Zozadu na seba upozorňuje ešte viac. Viditeľný je tu športový zadný nárazník, ktorý je dopĺňaný difúzorom. Samozrejme, z pohľadu svetiel tu nájdete to najlepšie, čo Škoda dokáže ponúknuť. Na zadnej strane sa nachádzajú dynamické smerovky a vpredu sa vynímajú Matrix LED svetlá. Automobilka do interiéru pridala športové sedadlá, ktoré sa teda spájajú s opierkou hlavy. Pozornosť môže upútať aj multifunkčný trojramenný volant či dekoračné lišty Carbon.

Tri varianty pohonu

Škoda prichádza s tromi typmi pohonu pre verziu Sportline. Pre automobilku ide o premiéru medzi elektromobilmi. Rozdiel medzi jednotlivými verziami pritom nie je iba z pohľadu výkonu, ale aj maximálneho dojazdu. Vyberať bude možné z verzií s rôznou veľkosťou batérie, ale aj výkonom či počtom elektromotorov. Najvyššia verzia je totiž s pohonom všetkých kolies vďaka dvojici elektromotorov.

Model Batéria Dojzad WLTP Výkon Motor
Škoda Enyaq Sportline iV 60 58 kWh >400 km 132 kW / 310 Nm Vzadu
Škoda Enyaq Sportline iV 80 77 kWh 527 km 150 kW Vzadu
Škoda Enyaq Sportline iV 80x 77 kWh 501 km 195 kW / 425 Nm Vzadu a vpredu

Volkswagen ID.4 a ďalšie modely

Sesterský model Volkswagen ID.4 sa taktiež pomaly dostane k prvým zákazníkom. Do veľkej miery ide o identické modely, najmä teda čo sa týka veľkosti batérie. Z pohľadu výkonu tu už sú isté rozdiely, podľa toho, ako sa k jednotlivým parametrom postavia a čo považujú za dôležitejšie. Zatiaľ je model Volkswagen ID.4 dostupný vo všetkých podstatných verziách s najvyšším dojazdom, avšak podobné športové verzie môžeme očakávať aj od Volkswagenu.

V kategórii elektrických SUV je tu samozrejme aj Audi e-tron či Audi e-tron Sportback a zabudnúť nemôžeme ani na Mercedes-Benz EQC. Oba elektromobily ponúkajú podobné parametre, no v súboji mierne vyhráva Audi e-tron. Podarilo sa mu to vďaka väčšej batérii, vyššiemu dojazdu a taktiež veľmi dobrému nabíjaniu.

17. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+