MojElektromobil

Na konci tohto leta sa Kalifornia ocitla na pokraji výpadkov elektrickej energie kvôli vysokému dopytu počas vlny horúčav, čo ohrozovalo stabilitu jej energetického systému. Tesla v reakcii na to vyzvala svojich zákazníkov, aby nabíjali svoje vozidlá mimo časy najväčšej špičky, ak im to situácia dovoľuje. Neskôr podobnú výzvu adresoval aj prevádzkovateľ siete pre všetkých majiteľov elektrických vozidiel v Kalifornii. Tieto výzvy prispeli k udržaniu stability systému, ale zároveň vyvolali kritiku zavádzania elektrických vozidiel, informuje TeslaMag.

Colin Mckerracher, senior analytik spoločnosti BloombergNEF, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s energiou, uviedol, že situácia s napájaním elektrických vozidiel je pravdepodobne menej vážna, než sa predpokladá. Podľa jeho analýz bude do konca roka na svete 27 miliónov nabíjateľných elektromobilov, ktoré si ročne vyžiadajú približne 60 terawatthodín elektriny. Toto číslo predstavuje iba 0,2 % z celkového svetového dopytu po elektrine v roku 2022. Celková spotreba elektromobilov by tak bola porovnateľná napríklad s ročnou spotrebou elektriny v mestskom štáte Singapur.

Rastúce rozširovanie elektromobilov samozrejme určite povedie k zvýšenému dopytu po elektrine. Dobrým príkladom je Nórsko, kde elektrické vozidlá tvoria približne 80 % nových registrácií a 20 % celkovej flotily. V Nórsku však tieto vozidlá zvyšujú celkovú spotrebu elektriny len o 1,4 %. Dôvodom je, že Nórsko má chladné podnebie a vysokú spotrebu elektrického vykurovania. To vedie k relatívne nízkemu pomeru spotreby vozidiel z celkového objemu.

Čo ak budú už len elektromobily?

Podľa predpovedí BloombergNEF by v roku 2040 mohlo byť na cestách medzi 730 miliónmi a 1 miliardou elektromobilov. V prvom prípade by globálny dopyt po elektrine stúpol o 7 %, v druhom o 9 %. Pridaním nákladných vozidiel a autobusov by tento dopyt mohol vzrásť o 11 až 15 %. Ak by do roku 2050 bola takmer všetka cestná doprava elektrická, podiel by vzrástol na 27 %.

Nástup elektromobility by nemal znamenať ohrozenie domácností

Zmena na čistú elektrickú dopravu si bude vyžadovať strategické plánovanie, ako napríklad cenové zvýhodnenia pre nabíjanie mimo špičky, posilnenie a riadenie miestnych distribučných sietí a integrované plánovanie. Mckerracher však zdôrazňuje, že vzhľadom na dlhý časový horizont sú tieto výzvy riešiteľné. Navyše nepredpokladá že by mali vykoľajiť rozvoj elektromobility.

Náš tip
Dotácie pre elektromobily fungujú. Kedy sa dočkáme u nás?
28. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+