MojElektromobil

Spoločnosť ev.energy, ktorá vyvíja inteligentnú cloudovú platformu pre automatickú optimalizáciu nabíjania elektromobilov, nedávno publikovala nový výskum. Tento výskum, ktorý bol uskutočnený medzi 1 430 vodičmi elektrických modelov, poukazuje na to, že 58 % ľudí vlastniacich elektrické autá má dnes dôveru v plánovanie dlhších ciest, informuje AirQualityNews.

Viac ako tri štvrtiny respondentov (77 %) nikdy, zriedka alebo len občas zažili obavy o dojazd svojho elektromobilu.Podľa výskumu je jedným z hlavných dôvodov tohto javu zvýšenie počtu domácich nabíjačiek a vývoj lepších batérií.

V tomto kontexte tiež výrazne stúplo využitie verejných nabíjačiek o 92 % pre vodičov elektromobilov žijúcich na vidieku, pričom 94 % má prístup k nabíjačke doma. Okrem toho výskumníci zistili, že vo vidieckych a mestských oblastiach 94 % vodičov nabíja mimo domova, keď je to potrebné, napriek tomu, že až 92 % z nich má prístup k domácej nabíjačke.

Nabíjanie pre niektorých predstavuje strašiaka

Napriek tomu, že výskum ukazuje pozitívny posun v postoji k nabíjaniu EV – dokonca aj po tom, ako vláda rozhodla odložiť zákaz predaja nových áut na benzín – viac ako polovica vodičov elektromobilov stále nevníma dostatočnú dostupnosť verejných nabíjacích staníc na pohodlných miestach v celej Veľkej Británii (52 %).

TEST Volvo C40 Recharge Twin
Nabíjanie by malo byť dostupnejšie, tvrdia odborníci

„Tieto údaje nám ukazujú, že vodiči EV majú dôveru vo svoje možnosti nabíjania doma. Je však nevyhnutné viac investovať do podpory verejnej nabíjacej infraštruktúry a umožniť cenovo dostupnejšie verejné nabíjanie. To zabezpečí, že vodiči budú mať dôveru v prechod z benzínových vozidiel na elektrické a umožní aj tým, ktorí nemajú prístup k vlastnému nabíjaniu, využívať nákladové a udržateľné výhody EV.“

William Goldsmith, vedúci oddelenia siete a dát v spoločnosti ev.energy

Podľa výskumu, ktorý ev.energy uskutočnila v auguste 2023, len 6 % opýtaných uviedlo, že majú dostatok nabíjacích staníc pre EV v ich okolí. V dôsledku toho musia ľudia vlastniaci elektromobily minúť viac peňazí na nabíjanie svojich áut doma (nabíjacie systémy), aby mohli cestovať ďalej za verejnými nabíjacími stanicami. Strach z dojazdu však nie je len pri elektromobiloch. Niečo podobné sa môže stať aj pri spaľovacích modeloch, ktorým taktiež môže dôjsť palivo a musia si tak svoje dlhšie jazdy lepšie plánovať.

Majiteľom elektromobilov často pomáha aj plánovanie trasy priamo v aute. Mnohé z nich totižto vedia vypočítať aj dojazd na dané miesto, prípadne potrebu nabíjania a pridania nabíjacích staníc ako zastávok po ceste. Na Slovensku sa nabíjacie stanice rozširujú stále viac, no existujú aj miesta, kde ich je stále málo. Info o nabíjacích staniciach nájdete aj v našich článkoch.

Náš tip
Parkovanie zdarma pre elektromobily v Prahe nekončí. Ako je to v Bratislave?
24. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+