MojElektromobil

Rozšírenie plne elektrických vozidiel má vplyv aj na rozširovanie siete nabíjacích staníc. Výstavba nabíjacích staníc je totiž nemenej dôležitá ako samotné nové modely elektromobilov. Nová nabíjacia sieť E-VIA FLEX-E by sa mala zamerať najmä na južnejšie európske krajiny.

Náš tip
RENAULT PRINÁŠA FUNKČNÝ PROTOTYP AUTONÓMNEHO ELEKTROMOBILU | VIDEO 0

Renault, Nissan a ďalší partneri

Pripravovaná sieť bola oznámená ešte v decembri minulého roka. V danom období však nebola jediná a do Európy smerujú aj ďalšie nabíjacie siete. Stačí spomenúť Ionity zo spoločnej dielne automobiliek BMW, Mercedes, Ford a Volkswagen. Ďalej je tu ešte sieť Ultra-E, za ktorou stojí aj nemecké Audi, BMW či automobilka Renault. Do tretice sme vás informovali aj o pripravovanej sieti MEGA-E, ktorú podporuje aj spoločnosť Allego a má v pláne vybudovať okolo 300 nabíjacích staníc.

renault zoe nabijanie
Elektromobil Renault Zoe.

Nová sieť E-VIA FLEX-E nie je tak veľmi ambiciózna, malo by však ísť o doplnok v rámci lokálnych nabíjacích sietí. Tieto nabíjacie stanice budú smerované skôr na južnejšie položené krajiny.

“Projekt sa začne koncom roka 2018 uvedením 14 vysokovýkonných nabíjacích staníc v Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Pôjde o 8 staníc v Taliansku, 4 v Španielsku a dve stanice vo Francúzsku. Nabíjacia sieť bude zahŕňať vysokovýkonné nabíjanie (HPC) s kapacitou od 150 kW do 350 kW s umiestnením pozdĺž diaľnic a rýchlostných ciest,” – opisuje automobilka Renault.

Projekt nabíjacích sietí E-VIA FLEX-E zastrešuje spoločnosť ENEL a automobilka Renault. Z ďalších partnerov nechýba Nissan, EDF, Enedis, Verbund a IBIL. Prvé nabíjacie stanice by sme podľa slov automobilky Renault mohli vidieť už koncom tohto roka.

Zdroj: electrek.co

14. februára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+