MojElektromobil

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria po dvojročnej pandemickej prestávke opäť na medzinárodné preteky v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2022 do Francúzska. Na preteky sa vydávajú s vlastným elektromobilom, ktorý prichádza v úplne novej verzii so zámerom prekonať takmer neuveriteľný osobný rekord – 176 kilometrov na 1 kWh!

Trnavský tím bude v aktuálnom ročníku pretekov úspornej jazdy ako jediný reprezentovať Slovensko. Nejde však o jeho prvenstvo. Študenti sa súťaže zúčastnia už piatykrát. Skúsenosti z predošlých ročníkov sa pokúsia premeniť do posunutia doterajších limitov efektívnej jazdy. Pripravený majú úplne nový elektromobil vyrobený z karbónového plátna, ktoré zabezpečuje pevnosť a súčasne aj nízku hmotnosť. Vozidlo v najnovšom prevedení váži 40 kilogramov, čo je o 6 menej oproti tomu  pôvodnému.

S ohľadom na túto nízku hmotnosť sa elektrické vozidlo hýbe až prekvapivo rýchlo. Pohon zabezpečuje lítium-iónový akumulátor a maximálna rýchlosťou vozidla je 35 km/h. Na návrhu, konštrukcii aj na pretekoch sa zúčastní osem členný tím pozostávajúci zo študentov všetkých ročníkov.

Shell Eco-marathon Europe 2022
Študenti s partnermi projektu Shell Eco-marathon Europe 2022 | Foto: Michal Chabada

Čo najviac kilometrov na liter paliva či 1 kWh

Cieľom pretekov úspornej jazdy je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie.

Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Okrem toho získavajú dôležitý kontakt s praxou aj s medzinárodným prostredím. Na pretekoch vo francúzskom Nogare sa predstaví 39 tímov zo stredných a vysokých škôl.

Shell Eco-marathon Europe 2022
Študenti pripravení na Shell Eco-marathon Europe 2022 | Foto: Michal Chabada
Náš tip
Preteky elektrických formúl Greenpower Slovensko spoznali víťazov. Chystá sa tretí ročník
29. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+