MojElektromobil

Semafor je tu s nami už veľmi dlho. V mestách a na úsekoch, kde je potrebné hustú premávku nejako regulovať, ide o skvelého pomocníka, bez ktorého by sme si už šoférovanie ani nevedeli predstavovať. Aj malé dieťa dnes vie, že na semafore môže vidieť tri farby – červená, oranžová a zelená. Toto by sa však mohlo zmeniť. Z akého dôvodu? Téme sa venoval portál mashable.

Štvrtou farbou na semafore by mohla byť biela

Odborníci údajne uvažujú pridať do semaforov ešte jednu – štvrtú farbu. Tá by však nemala slúžiť len pre ľudí. Pôjde o bielu farbu, ktorú navrhli výskumníci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne. Mala by ľuďom pomôcť pochopiť, že danú križovatku využívajú aj autonómne vozidlá bez vodiča. A samozrejme, pomôcť aj samotným autonómnym vozidlám k efektnejšej navigácii.

“Koncept, ktorý navrhujeme pre dopravné križovatky, nazývame “biela fáza.” Využíva aj výpočtovú silu autonómnych vozidiel. Tento koncept zahŕňa aj nový dopravný signál, aby ľudskí vodiči vedeli, čo majú robiť. Význam červených ani zelených svetiel sa nezmení.”

Ali Hajbabaie, autor štúdie

Biele svetlo na semafore bude teda informovať o tom, že na križovatke sa nachádza jedno alebo viac autonómnych vozidiel, ktoré pomáhajú riadiť plynulosť premávky vzájomnou komunikáciou a určovaním pohybu vozidiel najoptimálnejším spôsobom.

Počítačová simulácia ukázala pozitívne výsledky

Testovanie tohto konceptu v počítačovej simulácii ukázalo, že toto by mohlo efektívne zrýchliť premávku, no zatiaľ nie veľmi významne. V konečnom dôsledku platí, že čím viac autonómnych vozidiel sa na križovatke nachádza, tým plynulejšia je premávka.

Zdroj: Michal Lauko

Toto riešenie by síce mohlo zefektívniť križovatky v mestách a tým eliminovať zápchy a zdržanie, no vyplýva z toho ďalší problém. Je ním implementácia riešenia do reality, čiže prerobenie semaforov tak, a by zobrazovali aj spomínané biele svetlo. Okrem časovej náročnosti si to samozrejme pýta aj nejaké tie financie, ktorých nikdy nie je dosť. Problémom môže byť aj neochota vodičov prispôsobiť sa novému systému.

Mohlo by vás zaujímať:

Koncept je síce len v počiatočných štádiách vývoja, no už teraz sa zdá, že táto alebo podobná zmena by mohla byť do budúcnosti nevyhnutná. Všetci ste už určite zažili stresové situácie na križovatkách, ako napríklad neskoršie rozbiehanie na zelenú, pomalé zrýchľovanie či jazda na červenú.

Náš tip
Od apríla bude získanie vodičáku náročnejšie. Vyskúšajte si nový on-line test už teraz!
23. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+