MojElektromobil

Okrem General Motors v týchto dňoch o novej batériovej technológii stručne informoval aj technologický gigant Samsung. Výskumníci z inštitútu “Samsung Advanced Institute of Technology” a “Samsung R&D Institute Japan” predviedli prototyp “solid-state” batériových článkov, ktoré by teoreticky mohli predĺžiť výdrž elektromobilov.

V prípade elektrických vozidiel sa konkrétne uvádza dojazd až 800 kilometrov. Životnosť nových batériových článkov má dosahovať 1000 nabíjacích cyklov a vyriešený vraj bol aj dlhodobý problém s vytváraním dendridov v anódach, čo spôsobovalo značnú degradáciu.

Konštrukcia anód využíva kombináciu karbónu a striebra, čo zjavne súvisí aj so spomínanou predĺženou životnosťou, ale aj vyššou bezpečnosťou. Z technických parametrov sa stručne spomína zníženie rozmerov celého batériového článku o polovicu (v porovnaní s lítiovo-iónovými batériami) a úložná hustota energie 900 Wh/l.

V porovnaní so široko používanými lítiovo-iónovými batériami má nová technológia predstavovať veľký pokrok. Treba však myslieť na to, že stále ide len o prototyp a podobných noviniek sme v ostatných mesiacoch mohli zaznamenať viacero. Tešiť sa teda budeme až v momente, keď nová technológia nájde reálne využitie.

Samotní výskumníci uvádzajú, že technológia ešte nie je pripravená na komerčné nasadenie a potrebujú na nej naďalej pracovať. Už teraz ju však považujú za základný stavebný kameň pre bezpečnejšie, kompaktnejšie a výkonnejšie batérie budúcnosti.

Náš tip
Košický kraj vybuduje gigafabriku na výrobu batérií pre elektromobily
12. marca 2020
Zdroj: Samsung

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+