MojElektromobil

Piaty ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2024, pokračuje v Trenčíne. Trenčianske nákupné centrum Laugaricio sa v termíne od piatka 14.júna do nedele 16. júna 2024 premení na centrum elektromobility.

Salón Elektromobilov bude naplno prebiehať počas všetkých troch dní – od piatku až do nedele. Hlavný program s prednáškami a diskusiami je naplánovaný na sobotu od 14:00 do 18:00.

Medzi vystavovateľmi nájdete všetky obľúbené automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku. Autoštýl prinesie Volvo EX30, Volvo C40, Jaguar I-Pace, Renault Megane E-tech, Renault Scenic E-Tech a Nissan Ariya.

Testovacie jazdy pod taktovkou Autoštýl

Svoju testovaciu jazdu na elektromobiloch Volvo EX30, Volvo C40, Renault Megane E-Tech a Renault Scenic E-Tech si môžete rezervovať už dnes! Rezervácie na jazdy počas Salóna Elektromobilov 2024 Trenčín sú spustené priamo na stránke Autoštýl, kde je na tento účel pripravený prehľadný formulár.

Volvo EX30

EX30 je vďaka svojim praktickým rozmerom, inteligentným technológiám, s elektrickým dojazdom až 480 km a možnosti výberu z rôznych konfigurácií určené na to, aby oslovilo široký záber zákazníkov – každého s vlastnými preferenciami, potrebami a spôsobom života.

Bezpečnosť na prvom mieste

Model EX30 je okrem toho navrhnutý tak, aby bol taký bezpečný, ako očakávate od vozidla značky Volvo, a jeho cieľom je postarať sa o vás aj o ostatných v hektickom mestskom prostredí.

Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Prirodzene intuitívne

Jednoduchšie ovládacie prvky a obrazovky vodiča s viacerými možnosťami prispôsobenia prispievajú k jednoduchšiemu a intuitívnejšiemu riadeniu.

Recyklované. Renovované. Vyladené.

Pre Volvo EX30 sme navrhli štyri interiéry (Breeze, Mist, Pine, Indigo) inšpirované prírodou. Nájdete v nich nádherné, farebne zladené čalúnenie a dekoratívne panely vyrobené z obnoviteľných a recyklovaných materiálov. Praktické úložné riešenia a všestranný batožinový priestor prispievajú k pohodliu.

Volvo C40

S vozidlom Volvo C40 Recharge sa nemusíte rozhodovať medzi výkonom a zodpovednou jazdou. Jednoducho sa pohodlne usaďte, pohnite sa a užite si výhody komfortného ovládania rýchlosti pedálu, plynulé zrýchlenie a pohon všetkých kolies. To všetko pri nulových emisiách.

Pocíťte zmenu

Ovládanie rýchlosti jedným pedálom vám spríjemní riadenie modelu C40 Recharge v meste aj na diaľnici. Rýchla a plynulá akcelerácia vám zaistí úchvatný zážitok z jazdy.

Volvo C40 | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Vyrobené s úctou

Model C40 Recharge je prvým vozidlom Volvo, ktorého interiér sa úplne zaobíde bez kože – a to vrátane volantu, hlavice radiacej páky a čalúnenia. Sme presvedčení, že ide o nový a ohľaduplnejší prístup k luxusu a spôsobu využívania materiálov v rámci dizajnu vozidla.

Jaguar I-Pace

BÚRA VŠETKY TRADÍCIE

Koncepčné vozidlo Jaguar I-PACE je jedným z vizuálne najpútavejších konceptov, aký kedy automobilka Jaguar vytvorila. Tímy dizajnérova konštruktérov naplno využili slobodu, ktorú im elektrifikácia vozidla ponúkla, a pri tejto príležitosti prehodnotili celkoké proporcie vozidla.

Výsledkom tohto úsilia je výnimočné päťmiestne SUV, v ktorom sa spája moderný dizajn s dopredu posunutou kabínou, inšpirovaný superautom C-X75, s plynulou siluetou kupé. Koncept I-PACE v sebe ukrýva množstvo pokročilých technológií, ako aj presvedčenie tímu dizajnérov značky Jaguar, že spotrebitelia sú pripravení na odvážnejší dizajn elektrických vozidiel.

„Príležitosti, ktoré elektrický pohon ponúka, sú obrovské. Elektromobily dávajú dizajnérom oveľa viac slobody a práve tejto príležitosti sa musíme chopiť. To je i dôvod, prečo sme koncept I-PACE vyvíjali na novej platforme navrhnutej s cieľom optimalizovať jazdné vlastnosti, aerodynamiku a interiér elektrických vozidiel.

Jaguar I-Pace | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

V prípade konceptu I-PACE je revolučný profil vozidla, nie dizajnový jazyk. A takýto profil sme mohli použiť, pretože vozidlo má elektrický pohon. Nejde tu len o to, že sme chceli vytvoriť niečo, čo sa výrazne líši od všetkého ostatného, čo robíme: chceli sme, aby tento dizajn bol oslavou novej technológie elektrického akumulátorového pohonu.

Už od samého začiatku tohto projektu som bol rozhodnutý vytvoriť dizajn, ktorý bude odrážať túto zmenu v mechanike vozidla. Aj to bol dôvod, prečo vznikol športový profil s dopredu posunutou kabínou a nie auto s kapotou a motorom.“ Ian Callum, riaditeľ dizajnu, Jaguar.

Renault Megane E-Tech

Renault Megane E-Tech je k dispozícii v dvoch verziách, ktoré sa v prvom rade líšia kapacitou akumulátora. Tá je buď 40 kWh alebo 60 kWh využiteľných. Poteší 22 kW palubná nabíjačka v základe, model s väčšou batériou ponúka 130 kW DC nabíjanie, v prípade modelu s menšou batériou je to 85 kW.

Renault Megane E-Tech | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Jednou z výhod tohto elektromobilu je okrem atraktívneho dizajnu aj infotainment s operačným systémom Android, takže je možné plnohodnotne používať napríklad Google Mapy ako hlavnú navigáciu. Tie sú napojené na počítač vozidla, takže dokážu plánovať trasy, odhadovať percento nabíjania v cieli a podobne.

Renault Megane E-Tech ďalej ponúka výkon 160 kW vo verzii s väčšou batériou, verzia s menšou batériou sa musí uspokojiť s výkonom 96 kW. Poteší aj veľmi príjemná spotreba.

Renault Scenic E-tech

Renault ukázal sériový model Scénic, ktorý vzhľadom nadväzuje na skôr predstavený koncept. Žiadne výrazné zmeny sa v oblasti dizajnu neudiali, a tak jeho vzhľad nie je prekvapením. Scénic má nadviazať na svojho predchodcu svojím zameraním na rodinu, ale po technickej stránke ide o úplne nový model.

Renault Scenic | Zdroj: topgear.com

Novinka je postavená na platforme CMF-EV a s rázvorom 2 780 mm sa zaradí nad elektrický Mégane. S dĺžkou 4 470 mm je o niečo kratší ako Nissan Ariya, postavený na rovnakej platforme. O pohon sa postará elektromotor s výkonom 125 kW, ktorý poháňa kolesá zadnej nápravy.

Energiu získava z batérie s kapacitou 60 kWh, ktorá umožní vozidlu na jedno nabitie prejsť 420 km. Druhým variantom je výkonnejší elektromotor 160 kW spojený s väčšou batériou (87 kWh) a výsledkom je dojazd 610 km. Vo vnútri nájdeme 12,3-palcový digitálny prístrojový panel a 12-palcový vertikálne otočený dotykový displej. Renault zdôrazňuje najmä veľký vnútorný priestor, chváli sa 278 mm priestorom pre kolená pasažierov vzadu a kufrom s objemom 545 l. Na trh príde nový Scénic začiatkom roka 2024.

Nissan Ariya

Medzi vystavenými vozidlami nájdete Nissan ARIYA, elektrický crossover s atraktívnym dizajnom a zaujímavými parametrami. Tento model je k dispozícii s dvoma veľkosťami akumulátora – 63 kWh a 87 kWh a výkonom 214, 238 alebo 301 koní. Zaujme aj informácia o WLTP dojazde, ktorá je v prípade modelu s väčším akumulátorom na úrovni až 525 kilometrov.

Nissan Ariya | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Toto vozidlo sa dokáže nabíjať výkonom 130 kW. Palubná nabíjačka má v základe výkon 7,4 kW, no v rámci príplatkovej výbavy má záujemca možnosť zvoliť si výkon až 22 kW.

28. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+