MojElektromobil

Prvý septembrový víkend bude v Košiciach naplno patri elektromobilite. Do nákupného strediska Atrium Optima Košice zavíta najväčšia špecializovaná výstava elektrických vozidiel, Salón elektromobilov 2021 Košice. Venovať sa, celkom prirodzene, bude najnovším elektrifikovaným vozidlám, súvisiacim technológiám a odborným prednáškam. Zaujímavá je tak určite nielen pre fanúšikov elektromobilov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac informácií o nastupujúcom trende e-mobility.

Akcia sa uskutoční v termíne od 3. do 5. septembra 2021 v nákupnom centre Atrium Optima Košice. Veľkou témou akcie bude aj ekologická stránka elektromobility, ktorá sa bude dopodrobna rozoberať aj v odborných prednáškach. Návštevníci sa dozvedia o aktuálnych mýtoch spojených s elektrickými vozidlami, ich batériami či prevádzkou. Ekologická otázka je dôležitá aj pre výrobcov automobilov. Aktívne sa jej preto venuje Mercedes-Benz vo svojom pláne Ambícia 2039.

Salón elektromobilov 2021 v skratke

  • Výstava elektromobilov a plug-in hybridov dostupných na Slovensku
  • Exkluzívne slovenské premiéry elektromobilov uvedených na trh v roku 2021
  • Výrobcovia, distribútori a prevádzkovatelia nabíjacích staníc a infraštruktúry
  • Bohatý program plný prednášok, diskusií a dôležitých informácií

Ambícia 2039: Ekologicky od A po Z

Mercedes-Benz kráča v ústrety trvalo udržateľnej, integrovanej obchodnej stratégii. Spoločnosť pritom zohľadňuje celý hodnotový reťazec: od vývoja cez dodávateľskú sieť, vlastnú výrobu, elektrifikáciu produktov až po obnoviteľné energie pre fázu používania elektrických vozidiel.

S plánom Ambícia 2039 sleduje cieľ kompletne prepojeného a CO2-neutrálneho autoparku v roku 2039 – o jedenásť rokov skôr ako predpisuje zákonodarstvo EÚ. Už v roku 2030 chce spoločnosť dosiahnuť viac ako 50 percent odbytu osobných motorových vozidiel hybridnými vozidlami dobíjateľnými zo siete alebo čisto elektrickými vozidlami.

Spolu s dodávateľom energie Enovos a nórskym výrobcom energie Statkraft rozširuje Mercedes-Benz v Nemecku svoje portfólio zelenej elektriny: zmes zelenej elektriny sa skladá zo solárnej, veternej a vodnej energie.

Elektrický prúd sa bude okrem iného vyrábať v solárnom parku v blízkosti Ingolstadtu a na viac ako 200 veterných turbínach v celom Nemecku. Portfólio bude doplnené o elektrický prúd z vodných elektrární, aby bolo neustále zabezpečené napájanie zelenou elektrinou.

Spolupráca umožní získavanie elektrickej energie bez emisií CO2 z obnoviteľných zdrojov energie od roku 2022 a vytvorí základ pre CO2-neutrálnu výrobu. V Nemecku budú napájané zelenou elektrinou nielen výrobné závody pre osobné motorové vozidlá, transportéry, nákladné motorové vozidlá a autobusy, ale aj všetky ostatné prevádzky koncernu Daimler. Medzi ne patria aj centrálne a administratívne prevádzky.

Zdroj: Mercedes-Benz

Autopark s nulovými emisiami

Značka Mercedes-Benz sa ako súčasť stratégie Ambícia 2039 snaží o to, aby do 20 rokov mohla ponúknuť autopark nových vozidiel s neutrálnymi emisiami CO2. Už do roku 2030 chce spoločnosť predávať viac ako polovicu vozidiel s elektrickým pohonom – do tejto skupiny patria plnoelektrické vozidlá a hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete. Vozidlá sa budú vyrábať s neutrálnymi emisiami CO2 v závode Factory 56, používať sa budú materiály, ktoré šetria zdroje, napríklad podlahové koberce z recyklovaného vlákna.

Značka Mercedes-Benz totiž venuje svoju pozornosť celému hodnotovému reťazcu: od vývoja cez dodávateľskú sieť až po vlastnú výrobu. Spoločnosť Mercedes-Benz AG si nechala potvrdiť svoje ciele ochrany klímy na vedeckom základe iniciatívou Science Based Targets Initiative (SBTI). Spoločnosť týmito cieľmi podporuje Parížsky klimatický dohovor.

Lokálna výroba akumulátorov je dôležitým faktorom úspechu pre elektroofenzívu spoločnosti Mercedes-Benz AG a rozhodujúcim prvkom v schopnosti flexibilne a efektívne obslúžiť celosvetový dopyt po elektrifikovaných vozidlách. Výroba zohráva rozhodujúcu úlohu v prístupe spoločnosti Mercedes-Benz AG k trvalej udržateľnosti.

Preto závod Mercedes-Benz v Hedelfingene bude od roku 2022 vyrábať systémy akumulátorov s neutrálnymi emisiami CO2. Výrobca automobilov Mercedes-Benz okrem toho v rámci strategického partnerstva, počnúc modelom EQS, dohodol odber článkov akumulátorov, ktoré sú vyrobené s neutrálnymi emisiami CO2.

„Od roku 2022 bude Mercedes-Benz vyrábať na celom svete vo svojich vlastných závodoch CO2-neutrálne. Od budúceho roka bude okrem toho elektrická energia nakupovaná pre naše závody pochádzať z obnoviteľných zdrojov – teda 100 percentne zelená elektrina na celom svete. Rozširovanie portfólia zelenej elektriny v Nemecku je dôležitým základom tejto stratégie,“ tvrdí Jörg Burzer, člen správnej rady spoločnosti Mercedes-Benz AG, zodpovedný za riadenie výroby a manažmentu zásobovacieho reťazca.

Zdroj: Mercedes-Benz

Ďalšie informácie

Všetky potrebné informácie o výstave Salón elektromobilov 2021 budú postupne pribúdať na stránkach e-salon.sk a mojelektromobil.sk, ako aj na našich sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

26. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+