MojElektromobil

V našom štvrtom dieli seriálu „Rozhovory s automobilkami o elektromobilite“ sme vyspovedali slovenského zástupcu automobilky Renault. Pýtali sme sa na ich elektrifikované modely, ako aj plány spoločnosti v oblasti elektromobility.

Ešte predtým ako pristúpime k samotnému rozhovoru však spomenieme informácie, ktoré spájajú značku Renault s elektromobilitou. Už v roku 1999 uzavrel Renault strategické partnerstvo s japonskou automobilkou Nissan (Renault–Nissan Alliance). Nie je preto prekvapujúce, že Renault nasledoval kroky svojho partnera a 2 roky po uvedení svetového bestselleru Nissan Leaf (2010), prišla francúzska automobilka s vlastným plne elektrickým modelom Renault Zoe, ktorý je od apríla dostupný aj na slovenskom trhu. Verzia so 41 kWh batériou (Z.E. 40) ponúka nadštandardný dojazd 400 km (podša NEDC), čo je v reále okolo 320 km.

Náš tip
Na slovenskom trhu vítame európsky bestseller Renault Zoe
Renault Zoe
Renault Zoe. Zdroj: Renault

Ten sa taktiež teší obrovskému úspechu, a to najmä v domovskej Európe, kde sa stal minulý rok najpredávanejším automobilom do zásuvky (21 735 ks). A tento rok jeho predaje medziročne narástli o 44 %. Len v mesiaci jún sa predalo v Európe 4 189 kusov. Celková bilancia predaných elektromobilov značky Renault dosiahla ku koncu roka 2016 hranicu 100 000 vozidiel.

Renault Zoe by sa mohol stať aj prvým elektrickým hot hatchom na svete, keďže koncept Zoe e-Sport má údajne veľkú šancu na to, aby sa stal nasledovníkom legendárneho Renaultu Clio R.S. A samozrejme Renault nie je len o modeli Zoe. Veď tento rok príde na európsky trh inovovaný kompaktný elektrický „úžitkáč“ Kangoo Z.E., ktorý ponúkne až o 50 % vyšší dojazd (270 km NEDC). Novinkou bude aj dodávka Renault Master Z.E. A zabudnúť nemôžeme ani na 2-miestne minivozidlo Twizy. Tieto modely však nie sú dostupné na našom trhu.

Renault sa angažuje aj na poli vývoja bezdrôtového nabíjania vozidiel počas jazdy, keď v spolupráci so spoločnosťami Qualcomm a Vedecom vyvíja systém nabíjania, ktorý je integrovaný priamo do vozovky.

Elektromobily Renault dostupné na slovenskom trhu

Náš tip
Novinka! Zabezpečíme Vám skúšobnú jazdu na vybranom e-aute. Stačí vyplniť jednoduchý formulár

Rozhovor s automobilkou Renault o elektromobilite

Úvodom sa chceme poďakovať Ivane Obadalovej, ktorá je PR manažérkou RENAULT Slovensko, za zodpovedanie našich otázok.

Uvažujete o spustení predaja modelov Kangoo Z.E. a Twizy na slovenskom trhu?
Momentálne pre tieto segmenty nie je vytvorená forma štátnej podpory. Bez nej nevidíme uvedenie, inak mimoriadne populárnych Renault EV v Európe, na našom trhu reálne. Samozrejme, sme pripravení slovenskú ponuku Renault EV pri zmene stratégie štátu obohatiť.

Uvažujete o prenajímaní batérií pre model Zoe aj na našom trhu?
Pre slovenský trh sme zvolili formu predaja batérie s vozidlom. Nie jej prenajímanie. Momentálne na tomto riešení neplánujeme nič meniť.

Aké ďalšie elektrické vozidlá pripravujete a v akom časovom horizonte by mohli byť predstavené (vrátane konceptov) či uvedené na trh?
V januári 2017 predstavila divízia Renault Pro+, ktorá vyvíja úžitkové vozidla na mieru, nový model Kangoo Z.E. Tento elektrický van je priekopníkom vo svojej triede a predstavuje inovácie, ktoré splnia požiadavky zákazníkov a zároveň aj environmentálne ciele.

Čo zaujímavé najbližšie plánuje Vaša automobilka v oblasti elektromobility?
Renault, ako európsky líder v segmente elektických áut, nezaostáva ani v ďalšom vývoji tohto odvetvia automobilov. V máji vo Versailles priblížil publiku druh nabíjania, ktoré umožňuje nabíjanie vozidiel počas jazdy. Renault sa spojil so spoločnosťami Qualcomm Technologies a Vedecom, aby demonštroval dynamické wireless nabíjanie elektrických vozidiel – nabíjanie 20 kilowatov pri rýchlosti 100 km/h.

Pripravujete nejaké zaujímavé podujatia, v rámci ktorých sa chystáte propagovať elektromobilitu či vaše konkrétne elektrifikované vozidlá?
Áno. Sme momentálne v procese jednania a prípravy niekoľkých projektov. Špecifikácie budú oznámené včas. Počas júna sa Renault zúčastnil akcie eTourEurope.

Má Renault na Slovensku špecializované servisné pracoviská určené pre elektromobily?  
V rámci našej dílerskej siete poskytuje autorizovaný predaj a servis EV určený ZE expert. V súčasnosti je ním dílerstvo Auto ideal na Vajnorskej ulici v Bratislave. Postupne sa do zaškolovania zapoja aj ďalšie dílerstvá na Slovensku.

Máte v pláne budovať na území SR nabíjacie stanice pre elektromobily?
Nevylučujeme ani možnosť nabíjacích staníc pri showroomoch vybraných prodajcov.

eautoportal zdielanie

14. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+