MojElektromobil

V súčasnosti predstavuje elektrifikovaná hromadná doprava zaujímavú cestu k väčšej udržateľnosti. Dôležité je, že do iniciatívy sa zapájajú hlavne veľké mestá, kde takáto zmena môže urobiť veľký rozdiel. Nedávno sa anglické mesto Nottingham zaviazalo k úplnej elektrifikácii svojej autobusovej dopravy do roku 2028. Najnovšie ich v podobnej snahe nasleduje hlavné mesto Talianska. Rím od Iveca nakúpi až 411 elektrických autobusov. Informuje o tom internetový portál electrive.

Pre Iveco ide zatiaľ o najväčšiu taliansku objednávku

Tender na túto požiadavku zadal Atac, prevádzkovateľ verejnej dopravy v Ríme. Verejná súťaž prebiehala od júla 2023. Vyhrala ju talianska spoločnosť Iveco, pre ktorú to predstavuje zatiaľ najväčšiu objednávku autobusov vo svojej domovskej krajine. Predtým zaobstarali 150 elektrických autobusov do miest Padova a Rovigo.

elektrický autobus Iveco v Taliansku | Zdroj: Iveco

Objednávka dosahuje hodnotu až 300 milión eur. Nezahŕňa len dodávku spomínaných elektrických autobusov, ale aj ich údržbu na najbližších desať rokov. Spočíva z 396 dvanásťmetrových autobusov a 15 osemnásťmetrových kĺbových autobusov. Na ich predstavení ohúrili verejnosť faktom, že autobusy dokážu prejsť až 527 kilometrov na jediné nabitie.

K víťazstvu v súťaži sa vyjadril riaditeľ oddelenia autobusov v Iveco Group:

“Naša čoraz silnejšia ponuka v oblasti elektrickej prepravy osôb je uznávaná na celom talianskom trhu ako aj na medzinárodnej úrovni, čím potvrdzuje našu pozíciu lídra. Rozšírenie do hlavného mesta Talianska, tzv. Večného mesta, predstavuje vhodný spôsob ako začať rok 2024, po ukončení veľmi uspokojivého roka z hľadiska objednávok pre Iveco Bus.”

Domenico Nucera, riaditeľ Iveco Bus

Keďže nie je možné do mesta zaradiť 411 autobusov naraz, budú “dávkované” postupne. Prvá časť objednávky by sa do Ríma mala dostať koncom roka 2024. Druhá časť by mala doraziť niekedy v polovici roka 2026. Presné čísla ale zatiaľ nepoznáme.

Mohlo by vás zaujímať:

Veľké dodávky elektrobusov sa budú realizovať napríklad aj v ďalekej Indii. Tamojšia vláda chce do roku 2030 nahradiť až tretinu všetkých autobusov v krajine (800 000 kusov) novými elektrickými vozidlami. Túto informáciu sme priniesli v samostatnom článku.

Náš tip
eFleet Day 2024: Najväčšia slovenská konferencia o elektromobilite vo firmách spúšťa registráciu
2. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+