MojElektromobil
eAutoportal 14. septembra 2017

Automobilka Renault predstavila na autosalóne vo Frankfurte víziu automobilu pre rok 2030. Jej zhmotnením je koncept Renault Symbioz, ktorý je elektrický, autonómny, konektívny a plne integrovaný v rámci vašej domácnosti. Napriek futuristickému vzhľadu a sci-fi technológiám sa jedná o plne funkčný koncept, ktorý bude k dispozícii na testovanie ešte v priebehu tohto roka.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je Renault Symbioz obyčajnou maketou na zaplnenie voľného miesta výstavnej plochy autosalónu. Jedna sa však o plne funkčný elektromobil, ktorý myslí na naše budúce potreby. Už dnes neexistuje hádam nič, čo by nemalo prívlastok smart. A prečo by sme tieto inteligentné zariadenie nemohli prepojiť tak, aby nám uľahčili život ešte viac.

Náš tip
TEST | Renault Zoe Z.E. 40: Slovenský šampión v pomere ceny a dojazdu

A práve Renault Symbioz má byť súčasťou takejto koncepcie, ktorú Renault nazýva „Easy Life“. Viceprezident Renaultu, Thierry Bolloré, hovorí:

„Spôsob, akým využívame naše vozidlá sa mení. Automobil už nie je len prostriedkom na prepravovanie cestujúcich z bodu A do bodu B. Stáva sa interaktívnym priestorom plným moderných technológií, ktoré prepájajú autá, ľudí a veci z ich okolia. Keď sa pozrieme do roku 2030, môžeme si predstaviť nové scenáre s efektívnym využívaním energie, úplnou konektivitou a autonómnym jazdením, ktoré nám uľahčia život a cestovanie“.

renault symbioz

Poslúži aj ako záložný zdroj domácnosti

V praxi má byť takýto automobil plne prepojený s našim domovom. Má byť akosi ďalšou izbou. Napríklad v prípade výpadku prúdu, umožní napájanie domácnosti zo svoje batérie. Taktiež bude vedieť komunikovať s inými vozidlami či cestnou infraštruktúrou.

Náš tip
Renault buduje rýchlonabíjačky, ktoré využívajú vyslúžilé batérie z elektromobilov

V priebehu tohto roka bude k dispozícii na testovanie „demo“ elektromobil, ktorý bude vychádzať z konceptu Renault Symbioz. Tento bude stelesňovať strednodobú víziu automobilky pre vozidlo roku 2023, pričom mnohé z jeho technológií sa postupne dostanú do produkčných modelov blízkej budúcnosti.

Zdroj: tlačová správa

Náš tip
Renault a Qualcomm vyvinuli technológiu, ktorá dokáže nabíjať elektromobily za jazdy

14. septembra 2017
Fotománia

+