MojElektromobil

Minulý rok sa niesol v znamení pandémie koronavírusu, ktorý mal negatívny vplyv aj na automobilový trh. Záujem o vozidlá s tradičným spaľovacím motorom sa výrazne prepadol, čo ale zvýraznilo vyšší záujem o tie s alternatívnym pohonom. Predaj elektromobilov a plug-in hybridov v EÚ v minulom roku stúpol.

Európska asociácia výrobcov vozidiel (ACEA) zverejnila štatistiky registrácií vozidiel na území Európskej únie. Konkrétne nás zaujímalo rozdelenie podľa typu pohonu a podiel aktuálne dostupných možností na trhu.

Záujem o nabíjateľné autá v EÚ

Čísla z celej Európskej únie sú pritom podobné. Jednotlivé čísla sa samozrejme líšia v závislosti od konkrétnych krajín, avšak aj priemerný nárast je vysoký. Zatiaľ čo v roku 2019 mali nabíjateľné vozidlá trhový podiel iba 3 percentá, v roku 2020 sa zvýšil už na 10,5 percenta. Podobný rast zaznamenali aj pri predaji klasických hybridov, teda vozidiel s hybridnou technológiou bez možnosti nabíjania batérie z externého zdroja. Podiel týchto vozidiel sa zvýšil z 5,7 percenta na 11,9 percenta. Prirodzene sa teda musel znížiť podiel áut s klasickým spaľovacím motorom. Najväčší prepad zaznamenali vozidlá s benzínovým motorom, a to až o 10,3 percenta.

Typ 2019 2020 Medziročný rozdiel
ECV (Elektromobily + Plug-in hybridy) 3% 10,50% +7,50%
HEV (Hybridy) 5,70% 11,90% +6,20%
Diesel 31,60% 28% -4%
Benzín 57,80% 47,50% -10,30%
Alternatívne palivá 2% 2,10% +0,10%

Ak sa pozrieme na konkrétne krajiny, predaje elektromobilov rástli v každej krajine Európskej únie. To však už neplatí o predaji hybridných áut. Čísla sa pri tomto type pohonu naozaj líšia od krajiny ku krajine. Síce v drvivej väčšine, vrátane Slovenska či Českej republiky, predaj hybridov rástol, v Dánsku, Slovinsku alebo Nórsku sa medziročne prepadol.

predaje elektromobilov a plug-in hybridov v eú
Predaje ECV a HEV v 2020 | Zdroj: ACEA.be

Viac elektromobilov aj na Slovensku

Za uplynulý rok sme mohli vidieť aj rast počtu registrácií elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku. V roku 2020 sa na Slovensku predalo takmer 1000 elektromobilov a približne 860 plug-in hybridov. Pre porovnanie, v roku 2019 sa na Slovensku zaregistrovalo iba 165 batériových elektromobilov. Do týchto čísiel nie sú započítané vozidlá dovezené zo zahraničia, teda ani elektromobily Tesla. Nárast je u nás výrazný a určite bol podporený dotáciami do výšky 8 000 €.

Náš tip
Nové dotácie pre elektromobily v roku 2021: Budú pre každého, suma bude nižšia

Určite to ale nie je zásluha iba dotácií, ale aj lepšej ponuky elektromobilov, ktorá prirodzene dokáže osloviť aj viac záujemcov. Posledné čísla vyplatených žiadostí o dotáciu hovoria, že z celkovo 638 schválených žiadostí bolo vyplatených 359. Prípadný vplyv dotácií na lepšie predaje elektromobilov budeme môcť vidieť aj tento rok. Ďalšie, v poradí už tretie kolo dotácií je v pláne a spustené by mohlo byť ešte koncom tohto roka. Minister hospodárstva, Richard Sulík, avizoval, že dotácie budú dostupné väčšiemu počtu záujemcov, ale s nižšou výškou podpory.

 

 

2. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+