MojElektromobil

Ako už vieme, rok 2022 bol prelomový pre elektrické vozidlá a to najmä pre jednu značku. Tesla Model Y sa totiž stala niektorých krajinách historicky najpredávanejším vozidlom. Resp. nie len v jednotlivých krajinách, ale aj po celej Európe sa predalo obrovské množstvo kusov. Tento lacnejší model od Tesly jednoznačne uchvátil celý svet. Výborné predaje ale mali aj iní výrobcovia. Internetový portál InsideEVs vytvoril rebríček najpredávanejších elektromobilov podľa výrobcov.

Kategória plug-in

Táto kategória zahŕňa BEV (celoelektrické vozidlá) a plug-in elektromobily. Prekvapivo sa na prvom mieste ocitla čínska automobilka BYD a pripravila tak o trón dlhoročného kráľa. Nečakaný víťaz predal až 1.85 milióna kusov. Na druhom mieste sa po štyroch víťazných rokoch umiestnila Tesla. Značka, ktorá je považovaná za lídra elektromobilov, predala za rok 2022 až o pol milióna kusov menej. Volkswagen Group sa tiež prepadlo o jedno miesto, s 831 000 predanými vozidlami.

BYD Tang Čínsky elektromobil čínske SUV
BYD Tang Čínsky elektromobil | Zdroj: BYD

Na štvrtom mieste sa ocitol SAIC s 724 000 kusmi a na piatom je Geely-Volvo s 606 000 kusmi. Dokopy aj s neumiestnenými výrobcami sa predalo vyše 10 miliónov kusov plug-in vozidiel, čo tvorí 14 % z celosvetového predaja. 

Kategória BEV

Výrobcovia spomenutí v tomto rebríčku sa nemenia, rozličné je iba ich poradie. V kategórii celoelektrických vozidiel jednoznačne zatiaľ vyhráva Tesla, ktorej technológia zatiaľ nebola prekonaná. S 1.3 miliónmi kusov ale zaznamenali 5 % prepad oproti roku 2021. Úpenlivo ich prenasleduje BYD, ktorá si s 913 000 predanými kusmi značne prilepšila. Potenciál na predbehnutie Tesly tam je, ale táto možnosť je málo pravdepodobná.

Tesla Model S Plaid | Foto: Kristián Kratochvíl

Na treťom mieste sa nachádza SAIC s 671 000 predanými kusmi. Na štvrtom mieste sa umiestnila Volkswagen Group s 571 000 predanými elektromobilmi a na piatom mieste je Geely-Volvo s 383 000 kusmi. Dokopy išlo až o 7.23 milióna predaných vozidiel.

Náš tip
Poplatok pri prepise auta by mali znížiť o 70 %. S konkrétnou podmienkou
13. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+