MojElektromobil

Po zverejnení reportu o obrovskom vplyve na miestnu komunitu Tesla ponúka médiám prvý detailnejší pohľad dovnútra svojej nevadskej fabriky Gigafactory 1. Dozvedáme sa detaily o výrobe batériových článkov Panasonicu a tiež o výrobe batérií a pohonných jednotiek pre Teslu Model 3.

Podľa novej správy Úradu guvernéra pre hospodársky rozvoj (GOED) v Nevade Tesla výrazne prekročila očakávania, ktoré sľubola v zmluve so štátom o založení fabriky. V správe uvádza, že „navždy zmenila ekonomickú situáciu tejto oblasti“:

„Od júna 2018 spoločnosť Tesla spolu so svojimi dodávateľmi a partnermi, vrátane spoločnosti Panasonic, uskutočnili v Nevade veľkú investíciu, ktorá natrvalo zmenila ekonomickú situáciu tejto oblasti štátu Nevada. Ich investície poslúžili ako katalyzátor ďalšieho rozvoja v regióne na základe celosvetového povedomia oTesle a jej špičkových technológií.“

Gigafactory už stihla zamestnať viac ako 7 000 zamestnancov a Tesla a jej partneri tu už preinvestovali cez 6 miliárd USD. Presné čisla ohľadom pracovných miest, prírastku do HDP alebo príjmov do štátnej kasy si môžete pozrieť v tejto tabuľke:

Zdroj: Správa Úradu guvernéra o hospodárskom rozvoji

Tesla predčila očakávania ekonomického rastu oblasti až o 22% oproti odhadom, no túto veľkú odchýlku možno pripísať rozšíreniu výrobnej kapacity továrne. Medzičasom Tesla spustila aj výrobu pohonných jednotiek Modelu 3 vo veľkosériovej výrobe v gigantickej fabrike s príznačným názvom Gigafactory 1.

Tesla otvorila dvere do továrne miestnym médiám a my tak máme možnosť vidieť detaily sofistikovanej výrobnej haly:

Foto: Electrek

Tesla získala od štátnu Nevada výraznú finančnú pomoc, aby tento obrovský projekt čo najskôr dokončila. Štát v správe o ekonomickom rozvoji spomína všetky formy pomoci poskytnuté k dnešnému dňu:

„Výhody, ktoré štát Nevada poskytol Tesle od roku 2015 do júna 2018, zahŕňajú 31,6 miliónov USD výnimku z dane z nehnuteľného a osobného majetku, 5,5 miliónov USD výnimku dane z príjmov zamestnancov a 203,2 mil. USD výnimku z platenia štátnych a miestnych daní z príjmov právnickej osoby, čo dokopy činí daňovú úľavu 240,3 milióna dolárov. Spoločnosť tiež získala 131,1 milióna dolárov v prevoditeľných daňových úveroch od roku 2015 do roku 2018 na základe vytvárania pracovných miest a investícií. Väčšina z týchto výhod zaniká v júni 2024, kedy Tesla a jej partneri na mieste začnú vytvárať stále príjmy štátnym a miestnym úradom.“

Daňové úľavy sa môžu ešte zvýšiť, nakoľko tu Tesla rozšírila výrobu o pohonné jednotky a hovorí sa aj o tom, že tu automobilka spustí kompletnú výrobu elektromobilov.

Správu Úradu guvernéra pre ekonomický rozvoj v jej plnom znení si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze:

https://www.scribd.com/document/395244658/2018-Tesla-Economic-Impact-Study#fullscreen&from_embed

 

 

10. decembra 2018

+