MojElektromobil

Porsche spolu s predstavením nového elektromobilu Porsche Taycan Cross Turismo odhalilo aj dva nové elektrické bicykle. Porsche eBike prichádza v dvoch verziách a nastavenou cenou vás určite neprekvapí.

Nové Porsche eBike

Možno ste si pri predstavení nového Porsche Taycan Cross Turismo všimli fotografiu s nosičom a dvomi bicyklami. Táto konkrétna fotka nebola zverejnená len tak náhodou, ale s dobre premysleným účelom. Automobilka totiž spolu s novým elektromobilom predstavila aj dva elektrické bicykle. Porsche eBike prichádza v dvoch verziách Sport a Cross, ktoré by tak mali pokryť požiadavky cestných alebo horských milovníkov cyklistiky.

Ako by sme mohli od Porsche čakať, ide o dobre vybavené kúsky, ktoré nestavajú len na dobrej značke. Rámy bicyklov sú z kvalitného uhlíkového vlákna a obe kolesá sú odpružené. Dizajnovo má pripomínať práve elektromobil Porsche Taycan a mohlo by ísť teda o ideálnu dvojicu na výlety nielen po Slovensku. Automobilka stavila na overených výrobcov v mnohých oblastiach. Motor patrí medzi najnovšie v portfóliu Shimano – ide o model EP8 s magnéziovým obalom, váhou 2,6 kg a vysokým krútiacim momentom 85 Nm. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 25 km/h, čo je legálny limit v Európe.

eBike Sport a Cross

Tieto parametre sú jednotné pre obe verzie. Rozdiely začínajú pribúdať až pri pohľade na detaily, ktoré sú kľúčové pre jazdu v meste či na horách. Porsche eBike Sport je vybavený elektronickou 11 stupňovou prevodovkou Shimano. O brzdenie sa starajú diskové hydraulické brzdy Magura MT. Samotné brzdy sú integrované priamo do riadidiel pre čo najlepšiu integráciu káblov priamo do tela bicykla.

Aby bolo bicykel na cestách vidieť, vybavený je výkonnými LED svetlami Supernova M99. Tie sa nachádzajú na riadidlách a sedačke. Čo sa týka pneumatík, nakoľko ide o prevažne mestský bicykel, obuté má SpeedKing pneumatiky od Continental. Motor je síce pre obe verzie identický, ale rozdiel je v batérii. Mestský bicykel Porsche eBike Sport je poháňaný batériou Shimano s kapacitou 630 Wh.

Na prvý pohľad nie sú rozdiely medzi jednotlivými verziami veľké, no skúsení cyklisti si už jednotlivé zmeny určite všimli. Porsche eBike Cross dostal hydraulické brzdy Magura MT s väčšími diskami. Vďaka tomu majú produkovať menej tepla pri častom a intenzívnom brzdení. Radenie rýchlostí je v prípade horského bicykla ešte dôležitejšie, a tak elektronickú prevodovku nahrádza mechanická Shimano XT s dvanástimi prevodmi. Zaujímavo znie možnosť meniť si výšku sedačky dynamicky počas jazdy. Batéria horského bicykla má kapacitu 504 Wh a je vyberateľná.

Vysoká cena oboch elektrobicyklov neprekvapí. Porsche eBike Cross dostal cenovku 8 549 dolárov a Porsche eBike Sport ide s cenou vyššie, a to na 10 700 dolárov.

9. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+