MojElektromobil

Mesto Poprad sa stalo prvou samosprávou Slovenska, v ktorej jazdia elektrické motorky. Jeho mestská polícia rozšírila svoj vozový park o tákéto motorky s vymeniteľnou batériou.

Pri súčasnej hustote dopravy je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako sa dostať čo najrýchlejšie na určené miesto. V krízových situáciách môžeme motocykle využiť aj na jazdu po chodníkoch,“ povedal náčelník MsP Poprad Marián Gardoš.

Náčelník MsP Poprad
Náčelník MsP Poprad

Tieto elektrické motorky sú tiché a hlavne ekologické, a preto verím, že sa osvedčia podobne ako bikesharing, ktorý si za krátku dobu ľudí naozaj získal. Ide o skúšobnú prevádzku a ak všetko dobre dopadne, budúci rok vybavíme mestských policajtov viacerými motorkami,“ povedal primátor mesta Poprad Anton Danko.

E-motorky MsP Poprad

100 km za menej ako 1 euro

Obstarávacia cena takejto elektrickej motorky je štvrtina lacného benzínového vozidla, je teda možné dostať do ulíc viac policajtov ako s bežnými motorovými vozidlami. Z pohľadu prevádzky sú náklady na 100 km jazdy menšie ako 1 euro.

Sú vybavené výstražným majákom, bočným boxom na výstroj, megafónom uloženým v spodnej časti motocykla, adaptívnymi LED svetlami alebo indikátorom denného svetla pre väčšiu úsporu batérie.

E-motorky MsP Poprad

Popradská zima nebude problém

Elektrické motorky fungujú aj v mínusových teplotách. Pre každú motorku sú k dispozícii dve batérie so spoločným dojazdom 120 km. Môžu sa použiť aj tak, že jedna batéria bude na stanici a jedna priamo v motorke. V takom prípade je motorka nonstop v prevádzke, a to je veľký rozdiel oproti elektrickým osobným autám. Dojazd jednej batérie 60 km je v meste absolútne postačujúci.

Mesto Poprad bolo prvé na Slovensku aj v zavedení čisto elektrických autobusov pre mestskú hromadnú dopravu.

E-motorky MsP Poprad

15. októbra 2019
Zdroj: Poprad Dnes 24

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+