MojElektromobil

MHD Poprad uvedie do prevádzky prvý slovenský plne elektrický autobus. Stojí za ním spoločnosť Troliga Bus so svojim konceptom Leonis Electric.

Elektrobus Leonis Electric ako taký bol predstavený ešte v októbri minulého roka na veľtrhu autobusových výrobcov Busworld v belgickom meste Kortrijk. Spoločnosť Troliga Bus, ktorá za týmto vozidlom stojí, zvolila pár rozumných kompromisov. Koncept skeletu Leonis Electric so slovenským dizajnom exteriéru a interiéru dopĺňa o komponenty od európskych spoločností.  Batérie následne pochádzajú od juhokórejského koncernu Samsung. Slovenský elektrobus vyrábaný v Levoči poháňa náprava s bezprevodovým elektrickým pohonom ZA Wheel od nemeckej spoločnosti Ziehl-Abegg.

Náš tip
MESTO KOŠICE KÚPILO 9 NOVÝCH ELEKTRICKÝCH AUTOBUSOV SOR EBN 11

Leonis Electric a MHD Poprad

„Autobus bol testovaný v hornatom teréne v plnom zaťažení, v lete aj v zime, a dokáže jazdiť v teplotách od mínus 40 do plus 60 stupňov Celzia, takže zvládne aj extrémnejšie poveternostné podmienky. Vývoj prvého typu, ktorý bude jazdiť v Poprade, trval dva roky, k dispozícii je už aj druhý typ, ktorý prešiel určitými úpravami,“ – uviedol na tlačovej konferencii v Poprade obchodný riaditeľ spoločnosti Troliga Bus Branislav Mitrovčák.

Nový plnohodnotný elektrobus z dielne spoločnosti Troliga Bus by mal byť súčasťou obnovy vozového parku MHD Poprad, ktorú  by malo doplniť aj ďalších 6 nových dieselových autobusov spĺňajúcich normu EURO 6. Ide o 2 autobusy typu Leonis dlhé 12 metrov, 2 autobusy Atak s dĺžkou 8,1m a 2 autobusy Jest s dĺžkou 5,9m.

„Pri schválení opcie pre SAD Poprad na ďalších 5 rokov sme si povedali, že potrebujeme zvýšiť kvalitu i využitie samotnej MHD. Na jednej strane potrebujeme nahradiť autobusy, ktoré sú už v technicky nevyhovujúcom stave. Z tohto pohľadu je dôležité už teraz nastúpiť trend postupného znižovania emisií a zavádzania elektrobusov do verejnej dopravy. Potrebujeme tiež zlepšiť grafikony, zvýšiť kultúru cestovania, dobudovať zastávky pripravené aj na inštaláciu SMART technológií,“ – hovorí primátor Popradu Jozef Švagerko.

Poprad nie je sám

Nastupujúci trend elektrobusov postretol aj väčšie slovenské metropoly. Konkrétne bratislavský dopravný podnik plánuje zaradiť do prevádzky 18 nových elektrobusov. Pôjde však o vozidlá od českej spoločnosti SOR Libchavy. Dopravný podnik Bratislava obstará konkrétne 16 elektrobusov s dĺžkou nad 12 metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou 9 metrov za celkovú sumu 10 miliónov eur. Na cestách by sa mali objaviť do júna 2018.

Elektrobusy nájdete aj v Bratislave či Košiciach. Pôjde však o vozidlá od českej spoločnosti SOR Libchavy.

Dopravný podnik mesta Košice takisto prináša elektrobusy z dielne SOR Libchavy pre svojich cestujúcich. Podľa portálu imhd.sk, prvé tri kusy dorazili už koncom novembra 2017. Ako sme vás neskôr informovali, celkovo ide o 9 elektrobusov typu SOR EBN 11. Hodnota tejto dodávky vozidiel činí 3 780 000 eur.

Zdroj: poprad.sk, hnonline, imhd.sk, spravy.pravda.sk

25. januára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+