MojElektromobil

Ešte v roku 2020 sme informovali o tom, že poľská automobilka Izera plánuje vyrábať elektromobily. Po vyše dvoch rokoch sa v súvislosti s touto témou objavili nové informácie. Téme sa venoval portál Autocar.co.uk.

Izera elektromobil
Elektromobil Izera | Zdroj: Izera.com

Elektromobily budú vyrábané vo fabrike v mestečku Jaworzno v južnej časti Poľska, neďaleko Slovenska. Očakáva sa, že prvé modely vyjdú z liniek koncom roka 2025.

O dizajn vozidiel sa postará overená talianska spoločnosť Pininfarina, ktorá pochádza z Turína a bola založená v roku 1930. Firma sa postará nielen o exteriér, ale aj interiér.

Izera elektromobil
Elektromobil Izera | Zdroj: Izera.com

Elektromobily Izera budú postavené na čínskej elektrickej platforme Geely a zaujímavé sú aj ich špecifikácie. Napríklad sľubne vyzerá údaj o zrýchlení z 0 na 100 km/h za rovných 7 sekúnd či predpokladaný dojazd na úrovni 440 km.

Poľská automobilka Izera bude vyrábať iba elektromobily, predstavili prvé modely

28.7.2020

Vznikla prvá poľská automobilka Izera, ktorá sa chce zameriavať najmä na výrobu elektromobilov. Ide o výsledok spoločného úsilia energetických firiem a Poľska, ktorý vzišiel z projektu ElectroMobility Poland. Predstavenie firmy odštartovali rovno s odhalením prvých dvoch modelov. Informuje web Elektrickevozy.cz.

Čisté ako hory

Naši severní susedia patria medzi krajiny, ktoré sú vzhľadom na veľkosť lokálneho trhu pre viaceré firmy značne atraktívne. Týka sa to aj automobilového priemyslu, no Poľsko ako také doteraz nemalo žiadnu domácu automobilku. Situácia sa však mení, nakoľko domáce energetické firmy a štát vycítili príležitosť, ktorá vychádza zo súčasnej situácie na poli automobilov. Biznis postupne prechádza transformáciou smerom k elektrifikácií vozidiel. A to je práve smer, ktorým sa chce nová poľská automobilka Izera vydať. Ak by ste pochádzali z Česka alebo Poľska, z názvu Izera by vám toto smerovanie bolo pravdepodobne jasné.

Meno novej automobilky totiž vychádza z Jizerských hôr, ktoré sa nachádzajú v severnej časti Českej republiky a prechádzajú až do Poľska. Hory, príroda a čistota tak zaujíma aj túto novú automobilku. Ich celá činnosť sa teda bude orientovať na výrobu elektromobilov. Nakoľko ide o mladú firmu, ešte nejaký čas potrvá, kým sa ich vozidlá dostanú do sériovej výroby. Konkrétne sa hovorí o roku 2023, no dovtedy ešte budú musieť získať financie vo výške 1 miliardy eur. Predaj by mal prebiehať výhradne cez internet a to aj mimo poľský trh.

Prvé dva Izera modely

Spolu s predstavením automobilky sme sa však dočkali aj odhalenia prvých dvoch modelov. Pôjde o hatchback a štandardné SUV, ktoré by mali mať pomerne štandardné parametre. Síce by v súčasnosti patrili do vyššej kategórie, ak zoberieme do úvahy, že by sa do predaja dostali až o niekoľko rokov, je pravdepodobné, že konkurencia bude o kus ďalej. Na druhú stranu, rovnako môžeme očakávať, že parametre časom pravdepodobne upravia. Každopádne, k dispozícii by mali byť vo dvoch verziách, a to so 40 kWh a 60 kWh batériou.

Izera elektromobil
Elektromobil Izera | Zdroj: Izera.com

Dojazd na jedno nabitie by tak mal dosiahnuť hodnotu 400 kilometrov. Výkon elektromotora či ďalšie informácie o jazdných parametroch už automobilka nezverejnila. Vystačiť si teda budeme musieť s informáciou o maximálnom zrýchlení z 0 – 100 km/h do 8 sekúnd a maximálnej rýchlosti 160 km/h. Samozrejmosťou je prítomnosť rýchleho dobíjania batérie cez CCS konektor, no s akým výkonom už známe nie je. Potešiť by mala aj solídna výbava z pohľadu asistentov.

6. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+