MojElektromobil

Švédska automobilka Polestar sa radí k tým, ktoré prinášajú na trh prémiovejšie vozidlá. Inak tomu nie je ani v prípade modelu Polestar 5, ktorý pred pár dňami oficiálne predstavili verejnosti. Na elektromobil si však musíme ešte počkať, pretože jeho príchod plánujú až v roku 2025. Čo nám však na predstavení prezradili? Informácie prináša AutoCar.

Polestar 5 príde na trh ako jeden z konkurentov elektrického Porsche Taycan. Okrem jeho predstavenia spoločnosť na odhalení potvrdila rok 2024 ako rok príchodu skoršie predstavených modelov Polestar 3 a 4. Navyše, Polestar 6 pripravujú na príchod už v roku 2026. Na predstavení potvrdili, že Polestar 5 dostane špeciálne rýchle nabíjanie, ktoré dokáže už za 5 minút nabiť 100 míľ (161 km) dojazdu. Malo by sa tak diať bez zbytočného poškodzovania batérie.

Polestar 5 | Zdroj: AutoCar
Polestar 5 | Zdroj: AutoCar

Túto technológiu môže Polestar uviesť do svojich vozidiel aj vďaka spolupráci so spoločnosťou ShareDot, do ktorej nedávno investovali. Funkcia XCF vie byť integrovaná do už existujúcich batérií bez toho, aby sa menila ich štruktúra. Stále sa však jedná len o teoretickú technológiu, ktorú stále vyvíjajú a testujú.

Prekvapí aj vysokým výkonom

Elektromobil by mal prísť aj na náš trh s výkonom až 874 koní, ktorý zabezpečia dva elektromotory, ktoré poháňajú všetky 4 kolesá. Samotný zadný elektromotor prinesie až 604 koní výkonu. Okrem toho má vozidlo 800V architektúru.

„Jeho progresívny dizajn a pokročilé inžinierstvo udávajú tón budúcnosti Polestaru. Máme veľa talentov, ktoré nám umožňujú vytvárať skutočne ikonické elektromobily.”

Thomas Ingelath, CEO Polestar

Polestar 5 | Zdroj: AutoCar
Polestar 5 | Zdroj: AutoCar

Polestar 5 vychádza z konceptu Precept, ktorý predstavili v roku 2020. Telo 5-ky je skonštruované hlavne z lepeného hliníka, pričom ostatné časti sú vyrobené z tvarovaného za tepla, za studena, tlakovo odlievaného a extrudovaného hliníka. Táto konštrukcia poskytuje podľa zástupcov spoločnosti najlepšiu úroveň dynamiky vo svojej triede. Tuhosť vozidla prirovnávajú k dvojdverovým modelom, ktoré využívajú aj karbón.

Náš tip
Test Lexus RZ 450e: Lexusné vozenie s citeľným zrýchlením
13. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+