MojElektromobil

Spoločnosť Lucid, ktorá patrí medzi konkurentov spoločnosti Tesla sa zameriava na výrobu super-rýchlych elektrických vozidiel. Teraz predstavili novinku, ktorá môže zmeniť celé vnímanie elektromobility. Ak vám totiž dôjde energia v batérii a vy ostanete visieť niekde na diaľnici, na pomoc vám môže prísť práve Lucid. Ich vozidlá teraz dostanú funkciu vehicle-to-vehicle charging, informuje Teslarati.

Vychytávka s názvom RangeXchange prichádza do vozidiel Lucid Air pomocou aktualizácie OTA(over-the-air). Špeciálne prispôsobený adaptér zabezpečí prenos energie o výkone až 9,5 kW. To zabezpečí, že za hodinu vozidlo môže získať až 38-64 km dojazdu. Táto funkcia však najprv príde aktualizáciou len do USA, no neskôr sa určite plánuje aj rozšírenie do ďalších krajín.

Na rýchlosť nabíjania ale vplýva viacero faktorov, ako napríklad environmentálne faktory alebo pripravenosť akumulátora. Celý systém funguje vďaka dvojsmernému “Wunderbox-u”, ktorý kombinuje softvér s revolučnými vychytávkami. Ide tak o prvú aplikáciu, ktorá využíva Wunderbox a my môžeme očakávať, že v budúcnosti sa dočkáme jeho ďalších využití.

„Wunderbox, ktorý navrhol a skonštruovala spoločnosť Lucid vo vlastnej réžii, je oveľa viac než len kus hardvéru, ktorý nabíja batériu. Teraz začíname s aplikáciou pri dobíjaní batérií iných elektromobilov, no pokračovať chceme aj v iných oblastiach. V plánoch máme aj poháňanie domácností či V2G funkcie. Táto technológia má obrovský potenciál, ktorý chceme sprístupniť našim zákazníkom.“

 Eric Bach, Senior Vice President of Product and Chief Engineer at Lucid

Má to menší háčik

RangeXchange a jeho využitie je podmienené špeciálnym nabíjacím káblom. Ten sa však dá kúpiť len samostatne a do predaja by sa mal dostať už koncom mesiaca. Dátum príchodu OTA update-u však úplne nevieme povedať, vieme len, že naň nebudeme dlho čakať.

Lucid Air Sapphire
Lucid Air | Zdroj: electrek.co

Náš tip
Test Lexus RZ 450e: Lexusné vozenie s citeľným zrýchlením
10. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+