MojElektromobil

Generálny riaditeľ Porsche počas výročnej tlačovej konferencie oznámil, že pripravovaný elektrický Cayenne by sa mal dostať na trh po modeloch Macan EV a elektrickej 718 už v roku 2025. Téme sa venoval portál motor1.

Luxusné elektrické SUV štvrtej generácie podľa dostupných informácií ale nebude postavené na platforme súčasného modelu. Ten by mal okrem iného už v apríli dostať facelift. Momentálne je Porsche Cayenne E-Hybrid dostupný ako plug-in hybrid. Cena tejto verzie verzie začína na 100 000 €, takže nové elektrické SUV bude pravdepodobne o niečo drahšie.

Porsche Cayenne EV dostupný až v 2025

S modelmi Taycan a pripravovanými elektrickými modelmi Macan, 718, Cayenne a veľkými SUV, chce Porsche do roku 2030 dosiahnuť cieľ, aby 80 % ročného predaja tvorili práve elektrické vozidlá.

Vízia elektromobility Porsche | Zdroj: motor1.com

Čo sa týka modelu 911 a jeho čisto elektrickej verzie, ten najbližšie desaťročie neuvidíme. Potvrdený bol však hybridný model 911, ktorý by mal byť dostupný do roku 2030.

Elektrický Cayenne sa má začať predávať po modeloch Macan EV, ktorý by mal byť na trh uvedený v roku 2024 a elektrickej 718-ke, ktorá by mala byť dostupná v roku 2025.

Okrem modelu Porsche Cayenne aj ďalšie luxusné SUV

Podľa ďalších informácií niektorí pracovníci zo Zuffenhausenu potvrdili, že vo vývoji je dokonca ešte väčšie SUV. Malo by byť umiestnené v portfóliu automobilky dokonca nad modelom Cayenne. Vyrábané bude na platforme SSP Sport od Porsche. Podľa predsedu Bluma, väčšie elektrické luxusné SUV prichádza ako odpoveď na čoraz ziskovejšie trhy, akými sú Čína a Spojené štáty.

Zdroj: Porsche

Nový prírastok rastúceho portfólia bude navrhnutý tak, aby ponúkal vysoký výkon a automatizované jazdné funkcie, ktoré ponúknu majiteľom úplne nový zážitok. Samozrejme typické línie automobilky Porsche ostanú zachované.

„Road to 20“

Na výročnej tlačovej konferencii ohlásila značka tiež program „Road to 20“. Vďaka nemu chce dosiahnuť v dlhodobom horizonte prevádzkovú návratnosť predaja viac ako 20 %. Aby sa automobilka Porsche stala ešte ziskovejšou, chce v nasledujúcich rokoch vylepšiť svoje portfólio vozidiel vrátane ich cien. Súčasťou by mali byť aj limitované špeciálne edície a okrem toho sa rozšíri aj divízia Porsche Sonderwunsch (špeciálne požiadavky), ktorá je súčasťou oddelení Porsche Exclusive Manufaktur a Porsche Classic.

E-palivá ako zelená budúcnosť?

Hoci automobilka venuje stále viac úsilia oblasti výskumu a vývoja zameraného na elektromobily poháňané batériami, Porsche plánuje do budúcnosti využívať ako alternatívu e-palivá. Hlavným dôvodom je, že tieto palivá môžu v budúcnosti vzhľadom na veľký počet existujúcich automobilov či vozidiel v špecifických segmentoch, zohrať užitočnú doplnkovú úlohu. Tak isto by syntetické palivo mohlo byť rovnako využiteľné aj v lodnej či leteckej preprave. Pilotná výroba syntetických palív začala v Čile ešte koncom roku 2022.

16. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+