MojElektromobil

Mercedes-Benz elektrifikuje modely pod značkou EQ Power. Na trh prídu plug-in hybridné A250e a B250e. Trieda A sa dá objednať na nemeckom trhu už teraz, na triedu B si ešte počkáme pár týždňov. Pohon EQ Power pre triedy A a B sú súčasťou iniciatívy Mercedes-Benz, podľa ktorej chce do roku 2020 rozšíriť svoju ponuku na viac ako 20 elektrifikovaných modelov.

Modely budú zdieľať tieto parametre:

  • Čisto elektrický dojazd 70 – 75 km (NEDC)
  • Výkon elektromotora 75 kW
  • Celkový výkon 160 kW
  • Celkový krútiaci moment 450 Nm
  • Najvyššia rýchlosť 140 km/h (elektrická)/235 km/h (celková)
  • Zrýchlenie 0 – 100 km/h za 6,6 sekundy
Pohonná sústava hybridných modelov Mercedes-Benz
Pohonná sústava Mercedes-Benz

Kompaktné hybridné modely sú vybavené priečne namontovanými spaľovacími motormi. Tie sa prvýkrát v histórii budú štartovať cez elektromotor. Chladenie statora a rotora podľa potreby umožní bezproblémové využitie maximálneho a nepretržitého výkonu elektromotora. Pohon EQ okamžite doručí maximálny krútiaci moment 450 Nm prakticky od nulových otáčok.

Nabíjanie Type 2

Batérie vlastnej výroby

Lítium-iónová vysokonapäťová batéria má v oboch modeloch kapacitu cca. 15,6 kWh môže byť nabitá striedavým alebo jednosmerným prúdom. Prostredníctvom wall boxu s výkonom 7,4 kW (AC) sa nabijú za 1:45 hod. z 10 – 100 %. S jednosmerným prúdom (DC) sa nabíjú z 10 – 80 % kapacity za približne 25 minút. Batérie pre vozidlá dodáva dcérska spoločnosť Daimler Deutsche ACCUMOTIVE. Sú chladené vodou a vážia cca 150 kg.

Mercedes B250e
Mercedes B250e

Inovatívne riešenia

Výfukové potrubie vozidla nie je potiahnuté na koniec vozidla, ale končí v centrálne umiestnenom vývode. Tlmič zvuku je umiestnený v prevodovom tuneli. Prostredníctvom Mercedes me Charge majitelia získajú prístup k jednej z najväčších nabíjacích sietí na svete. Navigácia nájde tieto stanice aj jednoduchým hlasovým príkazom “Hey Mercedes, find charging stations nearby” (Ahoj Mercedes, nájdi nabîjacie stanice v okolí).

20 modelov do roku 2020

Do konca roka 2019 bude mať Mercedes v ponuke viac ako desať elektrifikovaných modelov, pričom do konca tohto roka ich bude desať.

Okrem včera predstaveného čisto elektrického vanu EQC má automobilka v ponuke už PHEV modely triedy S, triedy E a triedy C. Ďalším členom rodiny EQ je model EQC a neskôr sa pridá trieda GLE s plánovaným elektrickým dojazdom 100 km.

21. augusta 2019
Zdroj: Daimler

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+