MojElektromobil

Automobilka Peugeot oznámila, že dvojica obľúbených elektromobilov Peugeot e-208 a Peugeot e-2008 si v modelovej sérii pre rok 2022 výrazne polepší v dojazde. V obidvoch prípadoch má ísť o predĺženie dojazdu udávaného podľa metodiky WLTP o približne 8%, čo je v praxi ďalších 22 až 25 kilometrov.

V pozadí predĺženého dojazdu stoja nové sériovo dodávané pneumatiky triedy “A+” s nižším valivým odporom. Týka sa to 16-palcových kolies pre Peugeot e-208 a 17-palcových kolies pre Peugeot e-2008.

Ďalej sa k tomu pridávajú vylepšenia po stránke hardvéru. Konkrétne ide o optimalizáciu prevodových pomerov, ktorá zlepšuje spotrebu energie pri jazde na cestách a diaľnici. Tretím vylepšením je nové tepelné čerpadlo spolu so snímačom vlhkosti inštalovaným v hornej časti čelného skla.

To umožňuje optimalizovať energetickú účinnosť vykurovania a klimatizácie, čo sa opäť podpíše na predĺžení reálneho dojazdu. Najlepšie výsledky majú byť dosahované práve pri nízkych vonkajších teplotách, kedy je na vykurovanie využívaná značná časť energie z batérie.

  • Nový PEUGEOT e-208 navýši dojazd podľa normy WLTP až na 362 km, čo predstavuje nárast o 22 km.
  • Pri novom  modeli PEUGEOT e-2008 dochádza k navýšeniu dojazdu až na 345 km podľa WLTP, čo je nárast o 25 km.

Ešte lepšie výsledky v reálnej premávke

Peugeot v súvislosti s vylepšeniami pre nové modely uvádza, že pri reálnej prevádzke v mestskej premávke môže byť dojazd navýšený ešte omnoho viac. V mestských dopravných podmienkach a pri teplotách okolo 0 ° C vraj môže ísť rádovo o 40 km.

Obľúbené modely

Modely Peugeot e-208 a Peugeot e-2008 patria medzi obľúbené elektromobily. Od uvedenia na trh v roku 2019 ich až do dnešného dňa bolo vyrobených viac ako 90 000 kusov. Tvoria dôležitú súčasť elektrifikačnej stratégie značky PEUGEOT, preto im značka venuje patričnú pozornosť aj pri novom modelovom rade pre rok 2022.

Napriek spomínaným optimalizačným úpravám sa dvojica modelov bude naďalej spoliehať na platformu eCMP (Common Modular Platform), batérie s kapacitou 50 kWh a elektromotor s výkonom 100 kW (136k). V tomto smere nedochádza k žiadnej zmene.

Náš tip
Tesla Model Y Long Range: Ako sa mení dojazd v závislosti od veľkosti kolies? | VIDEO
25. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+