MojElektromobil

Ostravský dopravný podnik má vo svojej flotile dva nové elektrobusy. Tie zvládnu extrémne rýchle nabíjanie. Stala sa prvým českým mestom, ktoré vlastní takéto elektrobusy.

Elektrobusy vozia už od minulého víkendu cestujúcich na linke 64. Obidva disponujú technológiou opportunity charging, čo je vlastne ultrarýchle nabíjanie. Len 5 minút na nabíjačke vystačí až na hodinu jazdy elektrobusu. Nabíja sa výkonom 450 kW a samotné nabíjanie prebieha na zastávke Svinov mosty, dolní zastávka. Nachádza sa tu špeciálny pohyblivý mechanizmus s ramenom, ktoré sa k elektrobusu pripojí cez strešné lišty. Dopravný podnik Ostrava predbežne počíta s 15 rýchlymi dobitiami denne, čo predstavuje dojazd 350 km pre každý elektrobus.

„Považujem to za veľký úspech celého dopravného podniku. Cestuújcim sme sľúbili najmodernejšiu verejnú dopravu a zároveň vozový park bez dieselových motorov do konca roku 2020,“ hovorí Daniel Morys, generálny riaditeľ DPO.

„Viac ako 6 rokov bojujú Klimkovice o zachovanie čistého ovzdušia v meste a teda i ekologizáciu dopravy. Radnica má už 4 roky elektromobil a sme z neho nadšení. Konečne tak prichádzajú prvé výsledky snaženia. Počin Dopravného podniku Ostrava veľmi vítame,“ dodal Zdeněk Husťák, starosta Klimkovic.

Základné informácie o elektrobusoch

Elektrobusy EKOVA Electron sú dlhé 12 metrov, nízkopodlažné, klimatizované a odvezú až 86 cestujúcich. Nájdu sa v nich aj dve miesta pre invalidné vozíky. Vysokorýchlostné nabíjanie by malo byť k dispozícii nonstop, pričom predseda predstavenstva spoločnosti EKOVA Electric, Tomáš Pittermann vysvetľuje, že nemusí zostať len u dvoch elektrobusov.

„Jedná sa o otvorený systém nabíjania, čo v praxi znamená, že sa k nabíjacej stanici bude môcť v budúcnosti pripojiť akékoľvek ďalšie vozidlo, ktoré spĺňa jej štandardy,“ dodal Pittermann.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Rýchlosť nabíjania 3. generácie Tesla Supercharger prekoná 1000 km/h
Náš tip
GreenWay prinesie množstvo nových nabíjačiek. Zisťovali sme podrobnosti
Náš tip
V Nórsku zatvárajú 5 zo 7 vodíkových čerpacích staníc. Má vodík budúcnosť?
31. októbra 2018
Zdroj: auto.cz

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+