MojElektromobil

GreenWay v pondelok predstavil nový investičný plán v regióne strednej a východnej Európy. Plánuje investíciu až 34 miliónov eur do nabíjacej infraštruktúry. Z nich má vybudovať až 850 nových nabíjacích staníc. Koľko z nich bude na Slovensku? Zisťovali sme podrobnosti.

Z uvedeného počtu má Greenway najväčšie plány v Poľsku (72%), na Slovensku (15%) a v Českej Republike (6%). Zvyšok investície plánuje GreenWay využiť na rozšírenie svojej siete v ďalších krajinách.

Na Slovensku by malo vzniknúť 55 nových rýchlonabíjacích staníc a 6 ultravýkonných rýchlonabíjačiek. Spoločnosť spomína aj 65 kusov 22kW „semi-fast“ nabíjačiek, pravdepodobne však pôjde o AC stanice.

GreenWay ukázal aj vizualizáciu rýchlonabíjacej stanice s prístreškom a viacerými stojanmi. Napriek tomu sa ohľadom stavania staníc s viacerými nabíjacími bodmi vyjadruje opatrne:

„Áno, niektoré lokality plánujeme aj s viacerými stojanmi“, uviedol Aaron Fishbone, riaditeľ komunikácie spoločnosti GreenWay.

Dobrou správou je, že sa chce prednostne zamerať na pokrytie lokalít s chýbajúcim alebo nepostačujúcim pokrytím. A to vrátane južnej trasy do Košíc, kde medzi Zvolenom a Košicami neexistuje prakticky žiadna možnosť rýchlonabíjania.

„Našou doterajšou filozofiou bolo vybudovať sieť nabíjačiek na trasách medzi krajinami aby sme umožnili cestovanie na dlhé vzdialenosti. Teraz chceme pokryť miesta medzi nimi, aby sme vodičom poskytli viac možností. Južná trasa do Košíc je špeciálne jednou z tých, ktoré máme záujem pokryť.“

Pýtali sme sa GreenWayu aj na plány prípadnej výmeny alebo doplnenia DBT nabíjačiek. Tie majú nižší výkon a vykazujú vyššiu poruchovosť.

„Áno, zvažujeme aj túto možnosť. Podrobne skúmame ako čo najlepšie adresovať problémy s DBT nabíjačkami, ale zatiaľ nevieme potvrdiť žiadny špecifický plán.“

Vyzerá to tak, že po tohtoročnom konkurenčnom „útoku“ ZSE Drive, kedy v pomerne krátkom čase vybudoval rekordné množstvo nabíjačiek, sa GreenWay nevzdáva. Veľmi sa z toho tešíme, pretože zo zdravého konkurenčného boja najviac profitujú zákazníci.

A aký máte názor vy? Chýbajú vám niekde rýchlonabíjačky? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom alebo na Facebooku.

28. októbra 2018

+