MojElektromobil

Opel sa chystá vstúpiť do novej kapitoly. Model Astra najnovšej generácie bude po prvý raz v ponuke aj ako plne elektrické vozidlo. Tento model dokonca označuje za významný míľnik na svojej ceste k tomu, aby sa stala plne elektrickou značkou v Európe.

Po klasických verziách so spaľovacími motormi a po sérii plug-in hybridov, vrátane modelu GSe, teraz na raz prichádza plnohodnotný elektromobil. Elektrická Astra Electric sa bude dať objednať na jar 2023 a nateraz sme sa dočkali malej ochutnávky vo forme niekoľkých snímok a základných technických parametrov.

Zaujímavá je aj informácia, že spolu s elektrickým päťdverovým modelom bude v ponuke zároveň aj nový Opel Astra Sports Tourer Electric. Má ísť o prvé plne elektrické kombi z dielne nemeckého výrobcu.

Kombík Opel Astra Sports Tourer Electric | Foto: Opel

416 km dojazd, 100 kW nabíjanie

Nová Astra Electric prináša čistú radosť z lokálne bezemisnej jazdy. Elektromotor dosahuje výkon 115 kW/156 k a maximálny krútiaci moment 270 Nm. A kým mnohé iné elektrické vozidlá majú rýchlosť obmedzenú na 150 km/h alebo 160 km/h, nová Astra Electric dosahuje najvyššiu rýchlosť až 170 km/h. Podľa potreby a želania si vodiči modelu Astra Electric budú môcť vybrať z troch režimov jazdy – Eco, Normal a Sport.

Prvý pohľad na Opel Astra Electric | Foto: Opel

Novinka Astra Electric je vybavená lítiovo-iónovým akumulátorom s kapacitou 54 kWh, čo sa má pretaviť do 416 kilometrového dojazdu, podľa WLTP. Automobilka vyzdvihuje aj veľký dôraz na efektivitu. Uvádza, že nová Astra Electric spotrebuje len 12,7 kWh elektrickej energie na 100 kilometrov.

Astra Electric sa nabije na 80 percent kapacity približne za 30 minút na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným elektrickým prúdom 100 kW. Okrem toho je plne elektrická Astra vybavená štandardnou trojfázovou palubnou nabíjačkou 11 kW pre domácu nástennú nabíjačku.

Prvý pohľad na Opel Astra Electric | Foto: Opel

Batéria bez vplyvu na priestor

Akumulátor je prakticky uložený v spodnej časti karosérie, takže priestor v interiéri pre cestujúcich a batožinu tým neutrpel žiadnu ujmu. Dokonca aj so zadnými sedadlami vo vzpriamenej polohe má Astra Sports Tourer Electric 516 litrov batožinového priestoru, pričom po sklopení sedadiel sa táto kapacita zvýši až na 1 553 litrov.

Prvý pohľad na Opel Astra Electric | Foto: Opel

Interiér sa pýši ergonomickými sedadlami Active Sport, voliteľne v ponuke s čalúnením Alcantara, plne digitálnym Pure Panel s dvoma veľkými 10-palcovými širokouhlými displejmi a celkovo moderným nádychom.

Digitálne rozhranie zobrazuje všetky dôležité funkcie, ako je dojazd či stav nabitia akumulátora, pričom dôležité nastavenia, ako napríklad klimatizáciu, je stále možné prispôsobiť jednoduchým stlačením tlačidla. A vďaka veľkému projekčnému displeju E-HUD a funkcii rozpoznávania prirodzeného hlasu sa môže vodič sústrediť na cestu pred sebou a aktuálnu dopravnú situáciu.

Nechýbajú početné asistenčné systémy – od upozornenia na hroziacu čelnú zrážku s funkciou automatického núdzového brzdenia cez asistenta aktívneho udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, systém sledovania únavy vodiča a systém upozornenia na premávku za vozidlom až po poloautomatizovaný systém zmeny jazdného pruhu.

Prvý pohľad na Opel Astra Electric | Foto: Opel

Plne elektrická Astra s odvážnym a čistým dizajnom je vybavená tvárou značky v podobe masky Opel Vizor, nevynímajúc výrazný športový dizajn predného nárazníka v každom stupni výbavy.

Náš tip
Volkswagen v roku 2023 uvedie na trh inovovaný model ID.3
5. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+