MojElektromobil

kia logo partner

Výlet autom je dokonalou oslavou cestovania, či už jazdíte sami alebo s priateľmi, po otvorených cestách alebo v preplnených centrách miest, naprieč jednou krajinou či viacerými.

Pojem automobilového výletu, tzv. road trip mnohé vypovedá o to, čo motorové vozidlá pre ľudí na celom svete znamenajú. Autá nepredstavujú len spôsob dopravy, ktorým sa ľudia dostanú z bodu A do bodu B, ale poskytujú slobodu. Zoberú vás na miesta, kam by ste sa pešo nikdy nedostali, pričom automobiloví výletníci sa môžu presúvať voľnejšie než cestujúci závislí len od verejnej dopravy.

Čo však znamená prechod na elektrifikované vozidlá pre budúcnosť automobilových výletov? Mnohí môžu elektromobily a vozidlá pripájané do siete vnímať ako krok späť brániaci slobode, ktorú si vodiči vozidiel so spaľovacím motorom užívali desiatky rokov.

Keď sa však pozrieme niekoľko sto rokov do minulosti, zistíme, že „road trip“, ako ho poznáme  dnes, tu bol odjakživa. Pravdou je, že vďaka výraznému rozmachu elektromobilov budúcnosť automobilových výletov nikdy nevyzerala sľubnejšie.

NEOBYČAJNE VEĽKÁ CESTA

Stovky rokov mladí aristokrati podnikali „veľké cesty“ naprieč Európou, počas ktorých celé mesiace či dokonca roky cestovali po kultúrnych a historických centrách a rozširovali si svoje intelektuálne obzory, než sa vrátili domov k rodinnému podnikaniu.

Obľúbenou destináciou bolo Taliansko, pričom návštevy Ríma, Benátok a Florencie sa považovali za povinnosť – tým lepšie, že tu mohli vstrebať práce niekdajších majstrov a hlboko zakorenených civilizácií.

Súčasťou cestovného plánu však boli aj iné mestá, kde si títo veľkí cestovatelia robili krátke zastávky. Za zmienku stojí napríklad Paríž, Ženeva, Heidelberg či Amsterdam.

kia go electric 

ŽELEZNICOU PROTI MAŠINÉRII

Po rozšírení železničnej dopravy v Európe začiatkom 19. storočia sa „veľké cesty“ zmenili, pretože po prvýkrát bolo cestovanie na dlhé vzdialenosti dostupnejšie pre rastúcu strednú triedu.

Železnica, hoci spočiatku dosť nevábna, aspoň poskytla ľuďom reálnejšiu šancu cestovať medzi hlavnými mestskými centrami, ak mali čas a peniaze na rekreačné cestovanie.

Vznikla v ére priemyselného rozvoja a rastúcej prosperity v Európe, pričom prví pasažieri, ak chceli niekam cestovať, museli byť ochotní zniesť trocha nepohodlia. Ako sa však v priebehu 19. storočia železničná sieť rozširovala, zvyšovala sa jej dostupnosť – a aj romantika spojená s hromadnou dopravou.

Predstava cestovania železnicou po Európe v sebe do dnešných dní ukrýva istú mytológiu. Ikonické trasy, ako napríklad Orient Express alebo Le Train Bleu, sa dnes stretávajú s rovnakým ohlasom ako koncept európskeho preukazu Interrail pre študentov.

kia go electric

BERTHA NOVEJ ÉRY

Žiadny druh dopravy však neurobil viac pre demokratizáciu cestovania – či už za prácou alebo zábavou – než automobil. Automobilový výlet, s benzínovým pohonom a ponúkajúc väčšiu slobodou než kedykoľvek predtým, vznikol v roku 1888, keď Bertha Benzová uskutočnila 106-kilometrovú jazdu na prvom patentovanom motorovom vozidle z Mannheimu do Pforzheimu, ktorá viac než akákoľvek ďalšia jazda autom upevnila lásku ľudstva k automobilom.

A hoci bola táto jazda predzvesťou zrodu moderných automobilových výletov, neposkytovala nič z komfortu, aký poznáme dnes. Po ceste sa vyžadovali časté zastávky v lekárňach, kde bolo treba kúpiť fľaše s benzínom na pohon automobilu. Samotné auto bolo hlučné, nepohodlné a vyžadovalo pravidelnú technickú starostlivosť.

Keď sa však posunieme viac ako sto rokov do budúcnosti, výlety autom sú prístupné naozaj pre všetkých. Dnešné automobily sú pohodlnejšie, spoľahlivejšie a hospodárnejšie, pričom máme väčší výber než kedykoľvek predtým. Nové či jazdené, vhodné riešenie sa nájde pre každý rozpočet. Popkultúra – filmy, knihy a piesne – si zobrala výlet autom za svoj, vďaka čomu sa teší takej masovej reputácii, akú nikdy nedosiahli ani veľké cesty nedávnej minulosti ani luxusné cestovanie železnicou, ktoré existuje dodnes

kia go electric

ELEKTRIFIKOVANÝ VÝLET AUTOM

Niekto by mohol tvrdiť, že s nástupom elektrifikácie vozidiel sa iba vymenilo pohodlie tankovania na čerpacej stanici za dlhšie nabíjacie časy a nižšiu flexibilitu.

Budúcnosť cezhraničného cestovania na dlhé vzdialenosti po pozemných komunikáciách však nikdy nevyzerala sľubnejšie. Kľúčom k úspechu je dobré plánovanie.

Hoci najnovšie elektromobily, ako Kia e-Niro či e-Soul, dnes dokážu na jedno nabitie prejsť 400 a viac kilometrov, výletníkov napriek tomu neprestane zaujímať, kde si môžu svoje auto dobiť.

Tu nastupuje telematika. Naozaj veľa sa napísalo o tom, ako konektivita zlepší náš život v budúcnosti, a pritom mnohé elektromobily už dnes poskytujú vodičom pripojenie, vďaka ktorému môžu komunikovať priamo s nabíjacou infraštruktúrou. Systémy, ako napríklad UVO Connect od spoločnosti Kia, uľahčujú vodičom plánovanie dlhších ciest. Pomáhajú im vyhľadať verejné nabíjacie stanice a dokonca vedia potvrdiť ich dostupnosť.

A to nie je všetko. Okrem toho dokáže systém ponúknuť lokálne body záujmu, aby si výletníci našli tie najlepšie miesta na dobitie svojho vozidla – čím sa výlet autom zmení z dlhej jazdy na nezabudnuteľný zážitok. Vodiči elektromobilov môžu pomocou takýchto systémov vyhľadať kultúrne a historické zaujímavosti v okolí alebo určiť najvhodnejšie miesta, kde sa najesť alebo dať si kávu.

Vďaka  elektrifikácii sa výlet autom môže stať oslavou menej známych lokalít. Doposiaľ neobjavené kultúrne centrum môže byť pre turistov rovnako fascinujúce ako rýchle nabitie vozidla na malebnom mieste.

Vodičom by zrejme nikdy nenapadlo navštíviť takéto miesta v benzínovom alebo naftovom aute: je totiž príliš jednoduché natankovať na periférii a pokračovať v ceste.

kia go electric

UDRŽATEĽNÉ CESTOVANIE

Posun smerom k elektrifikácii však môže byť predzvesťou niečoho hlbšieho, čo sme pri automobilových výletoch nepoznali. S rozširovaním bezemisného a nehlučného cestovania elektromobilom prechádza  automobilový výlet ďalšou veľkou zmenou – takou, ktorá ho posúva do sféry udržateľnosti.

Mnohí ľudia napríklad každoročne chodia lyžovať do Álp alebo podnikajú cesty na najsevernejšie či najjužnejšie miesta európskeho kontinentu. Pravou podstatou výletu autom je ísť menej používanou cestou – často na vzdialené miesta, kde stále vládne príroda.

Cestovať po prírodných krásach sveta v benzínovom alebo naftovom aute bol vždy trochu paradox. Navštíviť tie najčistejšie, najzelenšie, najpokojnejšie časti nášho sveta je často možné len za pomoci vozidla, ktoré znečisťuje ovzdušie a spôsobuje hluk.

S rozšírením vozidiel, ktoré neprodukujú žiadne výfukové emisie a sú oveľa menej hlučné, by sme si však výlet autom mohli lepšie vychutnať aj bez pocitu viny. Elektromobilom môžeme zájsť do hôr alebo národného parku – či nízkoemisnej zóny v centre mesta – bez pocitu, že po našej návšteve bude toto prostredie na tom horšie ako predtým.

V roku 2020 sa budúcnosť automobilového výletu javí ako čistejší, tichší a udržateľnejší koncept než kedykoľvek doteraz.

V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.

29. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+