MojElektromobil

Čínske elektromobily sa stávajú v celosvetovom meradle stále väčším lákadlom. Výnimkou nie je ani automobilka XPeng. Po svojich úspešných modeloch G3, P7 a P5 predstavuje úplne nové elektrické SUV XPeng G9. O jeho prelomových technológiách predstavených na automobilovej výstave v Guangzhou nám prinášajú bližšie informácie portály InsideEVs a Electrek.

Luxusné SUV z Číny prekvapí na prvý pohľad

XPeng Motors patrí v poslednom období medzi najvýznamnejším výrobcom elektromobilov v Číne. V tomto segmente sa po prvýkrát automobilka objavila v roku 2018 prostredníctvom svojho SUV G3. Tento úspešný model bol onedlho doplnený sedanom P7.

V oboch prípadoch ide o pokrokové modely, ktoré pomohli automobilke nadobudnúť celosvetové uznanie. Model P5 je následne priamym konkurentom Tesly Model 3 na čínskom trhu, kde sa predáva za podstatne nižšiu cenu.

Ako odpoveď na neustále sa zvyšujúci dopyt po SUV modeloch prichádza na trh horúca novinka v podaní XPeng P9. Toto SUV by okrem oku lahodiaceho dizajnu malo ponúknuť aj prelomové technológie.

Pokročilé asistenčné systémy v podaní XPILOT 4.0

Skutočnosť, že v prípade XPeng ide o relatívne novú automobilku, je podložená aj relatívne dynamickou modernizáciou technológií, neustálou snahou priniesť niečo jedinečné. XPend G9 je toho jasným dôkazom. Po prvýkrát sa v tomto modeli použili pokročilé asistenčné systémy vodiča XPILOT 4.0 ADAS. Tento systém je poháňaný dvoma jednotkami NVIDIA Orin-X s autonómnym riadením SoC.

Nový XPeng G9  nabitý pokročilými technológiami | Foto: Xaopeng

Vďaka tomuto riešeniu sa celkový výpočtový výkon riadiacej jednotky starajúcej sa o tento systém je doslova obrovský. Systém umožňuje jazdu s asistentom od momentu spustenia elektromobilu až po parkovanie. Toto riešenie je jedným z úspešných krokov smerom ku plne autonómnemu riadeniu.

Rýchlonabíjanie, ktoré je skutočne rýchle

Ďalšou vymoženosťou, ktorú nám poskytuje práve XPeng G9, je možnosť rýchleho nabíjania. Elektromobil je vybavený vysokonapäťovou platformou SiC (Cilikon Carbid). V spojitosti s novou generáciou rýchlych nabíjačiek XPeng X-Power s jednosmerným prúdom je možné XPeng G9 nabiť v priebehu piatich minúť až na dojazd  na hranici 200 kilometrov.

Skutočne globálny

XPeng G9 bol od začiatku stavaný s cieľom presadenia sa na globálnom trhu. To, že sa to výrobcovi skutočne podarilo, naznačuje aj plný súlad s 5 hviezdičkovými konštrukčnými štandardmi C-NCAP a E-NCAP. Vozidlo rovnako v plnej miere naplnilo aj prísne štandardy Európskej únie pre certifikáciu vozidiel WVTA.

V súlade so snahou automobilky XPeng dosiahnuť ekologickejšiu, bezpečnejšiu a udržateľnejšiu mobilitu nový model G9 splnil požiadavky na certifikáciu EU 3R. Súčasťou je dosiahnutie medzinárodnej referenčnej hodnoty pre požiadavky na ochranu životného prostredia s mierou opätovného použitia viac ako 85 percent súčiastok a mierou recyklovateľnosti nad 95 percent.

XPeng G9 zároveň predstavuje prvé vozidlo v Číne, ktoré implementuje architektúru gigabitovej eternetovej komunikácie s podporou viacerých komunikačných protokolov. Prostredníctvom tejto modernizácie sa vozidlu umožní rýchlejšia komunikácia s okolitým svetom. Prakticky sa budú dať rýchlejšie vysielať, ale aj prijímať dáta. Aj táto skutočnosť predstavuje významnú podporu v oblasti asistencie vodiča prostredníctvom virtuálneho kokpitu a aktualizácie firmvéru OTA.

Elegantný dizajn ukrýva najmodernejšie technológie | Zdroj: Xiaopeng

SUV XPeng G9. Technológie zamaskované eleganciou

Ja nutné uznať, že nový XPeng G9 je na prvý pohľad elegantným autom, ktoré vyniká dizajnom luxusného SUV. Technológie ako XPILOT 4.0 a rýchle nabíjanie prostredníctvom XPENG XPower 3.0 ho zároveň stavajú do polohy technologického priekopníka. Ak však spojíme najmodernejšie technológie s nezameniteľným dizajnom, tak získame elektromobil, ktorý má veľké šance uspieť na globálnom trhu.

Na automobilovej výstave v Guangzhou svetlo sveta uzrel elektromobil, ktorý má vysoké šance na úspech. Výrobca však o tejto novinke nezverejnil všetky informácie. Nepoznáme napríklad odhadované ceny pre jednotlivé trhy. Rovnako aj niektoré dôležité parametre vrátane výkonov a pohonu zostávajú pod rúškom tajomstva. Niečo nám prezrádzajú odhady zverejnené na internete, reálne parametre sa dozvieme až postupom času. Ostáva nám len čakať a tešiť sa s čím nás XPeng prekvapí.

Náš tip
XPeng P5: Takto si systém autonómnej jazdy poradil s mestskou premávkou | VIDEO
25. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+