MojElektromobil

Pred pár dňami nám Hyundai odhalil novú verziu obľúbeného modelu Hyundai Kona, ktorý je pre nás zaujímavý najmä v čisto elektrickej verzii. Športový dizajn série N Line nám tentokrát ukázali na skutočných obrázkoch a doplnili k nim zopár ďalších informácií.

O novom športovejšom dizajne sme si už povedali a hlavne si ho môžete pozrieť sami na obrázkoch. Informácie ale môžeme doplniť o rozšírenú ponuku farieb laku, a to o farby Ignite Flame, Cyber Gray, Surfy Blue, Dive in Jeju a Misty Jungle. Farebné novinky sa objavia aj v interiéri, a to vďaka dvojfarebnému – svetlo béžovému prevedeniu v štýle kaki a jednofarebnej verzii vo výhradnom prevedení kaki. V interiéri sa tiež objaví až 10,25 palcový displej digitálnej prístrojovej dosky, ktorý bol po prvýkrát predstavený v novom modeli Hyundai i20.

Zmeny v motorizácii

Z obrázkov určite nevyčítate hlavné zmeny pod kapotou, ktoré sa začínajú od dostupných motorizácií. Hyundai Kona prichádza aj v Mild-Hybrid verzii, ktorá bude štandardne v kombinácii s 1,6-litrovým naftovým motorom Smartstream s výkonom 100 kW (136 k) a v spojení so 7-stupňovou prevodovkou DCT (7DCT) alebo so 6-stupňovou Inteligentnou manuálnou prevodovkou (6iMT). Na požiadanie je možné počítať aj s pohonom všetkých kolies.

Ak by ste chceli Mild-Hybridnú technológiu radšej v kombinácii s benzínovým motorom, 48-voltový systém a prevodovku 6iMT je možné dodať aj v spojení s 1,0-litrovým benzínovým motorom T-GDI Smartstream s výkonom 88 kW (120 k). Samozrejme, v ponuke stále zostane aj hybridná verzia, ktorá bude vytvorená kombináciou 1,6-litrového motora GDI a elektromotora s celkovým výkonom 104 kW (141 k). Použitá je tu 6-stupňová dvojspojková prevodovka a pohon predných kolies. Pre elektromotor s výkonom 32 kW je k dispozícii li-po batéria s kapacitou 1,56 kWh.

Predstavenie novej čisto elektrickej verzie Hyundai Kona je ešte len v pláne, no už teraz automobilka sľubuje väčší elektrický dojazd.

Vylepšení asistenti

V Hyundai sa rozhodli vylepšiť aj technológie, ktoré v tomto prípade znamenajú vylepšenie asistentov. Napríklad radarový tempomat sa rozširuje o funkciu Stop and Go, pričom asistent mŕtveho uhla dokáže zabrániť kolízii s vozidlom vo vedľajšom pruhu aj aktiváciou bŕzd a zásahom do riadenia. Zaujímavou novinkou je tiež Výstraha na odídenie vozidla vpredu. Tento asistent vodiča upozorní, že pred ním stojace vozidlo už odišlo a môže pokračovať v jazde. Prítomný je tu pochopiteľne aj systém pre automatické udržanie vozidla v strede jazdného pruhu.

Nový systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) dokáže okrem chodcov rozpoznávať vo vyššej verzii aj cyklistov. Na požiadanie dodávaný systém FCA využíva okrem kamery aj snímač pre lepšie odhalenie hroziacej kolízie, vďaka čomu dokáže pracovať aj v zhoršených poveternostných podmienkach.  Štandardne dodávaný systém FCA spolupracujúci iba s kamerou vie odhadovať potenciálnu hrozbu kolízie s chodcom. Ďalší systém je napríklad aj asistent upozornenia na vozidlá približujúce sa pri cúvaní s funkciou aktivácie bŕzd.

Hyundai myslí aj na bezpečnosť pasažierov vzadu, takže je tu prítomný senzor, ktorý vodiča upozorní, že na zadných sedadlách sa niekto (alebo niečo) nachádza. Na ochranu detí je tu prítomná aj funkcia Výstraha pri bezpečnom vystupovaní, ktorá upozorní, aby nevystupovali, ak to nie je bezpečné. Ďalšia príjemná funkcia je čítanie dopravných značiek s ich zobrazením na prístrojovej doske. Tentokrát tu nemôže chýbať ani systém e-Call, ktorý po aktivácii airbagov, alebo stlačení tlačidla e-Call, automaticky kontaktuje záchranné zložky.

Nové modely Kona a Kona N Line prídu na európsky trh ešte do konca tohto roka, pričom Kona Hybrid doplní ponuku v roku 2021. Približne v rovnakom čase sa na trh dostane aj absolútna novinka od Škody – Škoda Enyaq iV.


Pôvodný článok z 26. augusta 2020

Kórejská automobilka potvrdila novú verziu svojho úspešného modelu Hyundai Kona. Po modernizácii viacerých modelov, vrátane i10, i30 či Santa Fe prichádza na rad aj nová Hyundai Kona. Tá dostane športovo ladenú výbavu N Line.

Agresívnejší dizajn

Nová Hyundai Kona sa ukazuje na prvých záberoch. Firma sa rozhodla ísť do športovejšie ladeného štýlu s tým, že viditeľné zmeny budú už v štandardnom prevedení. Ešte výraznejší charakter však dostane v športovej verzii N Line.

Práve v tomto prevedení bude dostupná vobec po prvýkrát. Zákazníci tak môžu očakávať agresívnejší športový vzhľad s aerodynamickejším dizajnom. Agresívnejšie prvky sa odrazia aj na prednom nárazníku či nižšie položenom nasávaní vzduchu.

Táto verzia má odrážať novú dizajnovú identitu značky, a to Sensuous Sportiness – zmyselná športovosť. Od novej Kony máme očakávať širší postoj a novú masku. Tá má pripomínať nos žraloka. Zmenou si tu prejdú aj denné DLR svetlá.

Hyundai zverejní ďalšie informácie v najbližších týždňoch. Nová Koná sa nám však zatiaľ ukazuje aspoň na prvých obrázkoch.

V Česku už pravdepodobne jazdí

Na internete sa už objavujú fotografie nového kórejského automobilu s poriadnym maskovaním. Bolo veľmi otázne, o aký model konkrétne ide, avšak práve toto dnešného oznámenie nám pravdepodobne prináša odpoveď. Zdá sa teda, že nová Hyundai Kona so športovejším dizajnom už jazdí po českých cestách.

Nie je to pritom až tak prekvapivé, nakoľko práve v českom závode Hyundai sa Kona vyrába.

Aktualizované: 26. augusta 2020 o 11:20


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

2. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+